19 March 2024
WSBK 2018

WorldSSP: Ο Lucas Mahias πήρε μια εντυπωσιακή πρώτη νίκη της σεζόν στο Phillip Island

Το πόντιουμ κρίθηκε στην γραμμή τερματισμού, με τα Yamaha να κάνουν το 1-2-3-4 στον πρώτο αγώνα της χρονιάς!

Ο Lucas Mahias (WorldSp GRT Yamaha) πήρε μια εμφατική πρώτη νίκη της σεζόν στο Phillip Island, κάνοντας έναν εκπληκτικό αγωνα με εντυπωσιακό ρυθμό.
Όμως, η μάχη για το βάθρο ήταν εκπληκτική, με τον νικητή του Philip Island του 2016, Randy Krummenacher (BARDAHL Evans Bros. WorldSSP Team) να παίρνει την νίκη πάνω στην γραμμή τερματισμού από τον Sandro Cortese (Kallio Racing) και Federico Caricasulo (GRT Yamaha Official WorldSSP Team) με τον Cortese να ξεκινά την παγκόσμια καριέρα του στα Supersport στο βάθρο.

Στου πρώτους γύρους του αγωνα βγήκε κόκκινη σημαία μετά την πτώση του Hikari Okubo (Kawasaki Puccetti Racing).

Ο αγώνας μειώθηκε σε εννέα γύρους – αφαιρώντας την ανάγκη για ένα pitstop που είχε αρχικά ανακοινωθεί το Σάββατο για λόγους ασφαλείας.

Ο Luke Stapleford (Profil Racing) πήρε την πέμπτη θέση με Triumph μετά από έναν φανταστικό πρώτο αγώνα της σεζόν, με ένα άνετο περιθώριο μπροστά από το πρώτο MV Agusta του Ιταλού Raffaele De Rosa (MV Agusta Reparto Corse Vamag), με τον Jules Cluzel (NRT) έβδομο.

Ο Kyle Smith (GEMAR Lorini) τερμάτισε στην 8η θέση με Honda, που έκανε τέσσερις τους κατασκευαστές στην πρώτη δεκάδα. Αυτή η πρώτη δεκάδα ολοκληρώθηκε από τον Ayrton Badovini (MV Agusta Reparto Corse Vamag) και τον Thomas Gradinger (NRT).

Ο Niki Tuuli (CIA Landlord Insurance Honda) και ο Loris Cresson (Kallio Racing) τερμάτισαν στην 11η και 12η θέση αντίστοιχα, μπροστά από τον πέντε φορές Παγκόσμιο Πρωταθλητή Sofuoglu που υποχώρησε στους τελευταίους γύρους, ταλαιπωρημένος από την πτώση που ειχε το πρωί του Σαββάτου. Ο Okubo ήταν 14ος με τον Tom Toparis (Cube Racing) να κλείνει την κορυφαία 15αδα.

Επόμενος αγώνας στην Ταϊλάνδη και το Buriram: μια εντελώς νέα πρόκληση, μια εντελώς διαφορετική πίστα και πολύ υψηλότερες θερμοκρασίες.