19 April 2024
AMA Supercross 2018

Eli Tomac και Plessinger νικούν στο Σιάτλ – AMA Supercross 2018 – Video – ΦΩΤΟ

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα FIM Monster Energy AMA Supercross, φιλοξένησε το Γύρο 13 μπροστά σε  55.407 οπαδούς στο CenturyLink Field στο Σιάτλ για έναν από τους πιο περιπετειώδη αγώνα στην ιστορία.

Ο Eli Tomac, αναβάτης της Kawasaki, βρήκε τον δρόμο του στην τρίτη θέση, παλεύοντας με τους Marvin Musquin της ομάδας και τον Jason Anderson για τους πρώτους πέντε γύρους. Μετά ο Tomac πέρασε τον Musquin,  ενώ ένα λάθος από τον Άντερσον έδωσε στον Tomac το προβάδισμα για τους υπόλοιπους έξι γύρους του αγώνα. Ο Άντερσον έμεινε δεύτερος μπροστά από τον Musquin ο οποίος συμπλήρωσε το βάθρο με την τρίτη θέση.

«Είναι μόνο μία από τις πίστες όπου πρέπει απλά να οδηγήσεις και να διασκεδάσεις ή απλά πέφτεις στην δυστυχία και σήμερα διασκεδάσαμε», δήλωσε ο Tomac μετά τον αγώνα. «Αυτές ήταν, μακράν, οι πιο τρελές στιγμές που έχω βρεθεί ποτέ στο Supercross. Ένιωσα σαν να βρισκόμουν στην πίσω αυλή απλώς να διασκεδάζω και να οδηγώ στη λάσπη και έτσι έπρεπε να το αντιμετωπίζεις».

Αναλυτική ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Στην κατηγορία 250SX, ο Aaron Plessinger μεγαλώνει την διαφορά του στην βαθμολογία του με την εντυπωσιακή νίκη του στο Σιάτλ.

Ο Aaron Plessinger κέρδισε τον αγώνα της κατηγορίας 250SX, των 8 γύρων του Main Event. Ο Chase Sexton κέρδισε το δεύτερο βαθρο της καριέρας του, ενώ στην τρίτη θέση του βάθρου ανέβηκε ο Adam Cianciarulo.

«Αυτός ο αγώνας ήταν διασκεδαστικός», δήλωσε ο Plessinger στο βάθρο. «Ήξερα ότι θα μπορούσα να κερδίσω εδώ, μου αρέσει το Σιάτλ, αγαπώ όλους αυτούς τους οπαδούς εδώ, το κάνουν συναρπαστικό».