Suzuka 8Hours: Η Team Green Kawasaki ταχύτερη στα προκριματικά!

Μετά τις κατατακτήριες δοκιμές του 8ώρου αγώνα αντοχής της Suzuka  (είναι ο δεύτερος γύρος του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Αντοχής), ήταν η ομάδα του Green Kawasaki που έκανε τον ταχύτερο χρόνο.

87-ADR1928_15563-800x532

Η ομάδα της Kawasaki, Team Green, έκανε τον ταχύτερο χρόνο της ημέρας με 2.06.656s, με τους Ιάπωνες αναβάτες Akira Yanagawa και Kazuki Watanabe και τον Ινδονήσιο Ahmad Yudhistira πάνω στη σέλα του εργοστασιακού Kawasaki. Αυτή είναι η πρώτη φορά σε 20 χρόνια που η Kawasaki έχει κάνει τον καλύτερο συνολικό χρόνο στη Suzuka! Η Kawasaki  επέστρεψε στον 8ώρο αγώνα της Suzuka  πέρυσι,  μετά από μια μακρά απουσία.

8-suzuska-suzuki-12

Η ομάδα,  Yoshimura Suzuki Shell Advance με τους Takuya Tsuda, Alex Lowes και Josh Waters, τελείωσαν στη δεύτερη θέση της γενικής.

Η αγωνιστική ομάδα της Yamaha Factory θα είναι στην τρίτη θέση στην γραμμή εκκίνησης. Με τον Katsuyuki Nakasuga και τους αναβάτες του MotoGP, Bradley Smith και Pol Espargaro, η ομάδα αποδείχθηκε ιδιαίτερα αποτελεσματική, ακόμη και αν ο Ισπανός αναβάτης ειχε μια πτώση.

8-suzuska-yamaha-21

Η ομάδα,  F.C.C. TSR Honda με τους Dominique Aegerter, αναβάτη του Moto2,  Hook και Smith θα τερμάτισαν στην 4η θέση της γενικής κάνοντας σχεδόν ίδιους χρόνους, με την άλλη ομάδα της Honda, Honda Musashi RT Harc-Pro με αναβάτες τους Takahashi, VD Mark και τον πρώην αναβάτη MotoGP Casey Stoner, ο οποίος σημείωσε χρόνο 2.06.963 κατά τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου.

MuSAHi RT HARC-PRO-stoner

Στην 11η θέση πλασαρίστηκε η Monster Energy Yamaha YART οπού ήταν η καλύτερη από τις μόνιμες ομάδες στο τέλος αυτής της ημέρας των προκριματικών, μπροστά από την BMW Motorrad France Team Penz13.com, η οποία πλασαρίστηκε στην 14η θέση γενικής.
Οι ομάδες,  Yamaha GMT 94 Racing, Team SRC Kawasaki, Suzuki Endurance Racing Team, η Honda Racing Team και η Bolliger Switzerland πλασαρίστηκαν  μεταξύ της 16ης και 21ης  θέσης στο grid.

Αύριο, Σάββατο, θ γίνει η Superpole. Δύο αναβάτες από κάθε μία από τις δέκα καλύτερες ομάδες θα συναγωνιστούν και πάλι για την καλύτερη δυνατή θέση στην γραμμή εκκίνησης μέσω των ατομικών ταχύτερων γύρων τους.

Μόνο 70 αναβάτες, συμπεριλαμβανομένων όλων των μόνιμων ομάδων που ανταγωνίζονται στο FIM ΕΕΕ, μπορούν να λάβουν μέρος στον 8ωρο της Suzuka, ο οποίο ξεκινά την Κυριακή στις 11.30πμ. τοπική ώρα και 5.30 το πρωί ώρα Ελλάδας, που όπως είπαμε φέτος θα το μεταδώσει ζωντανά το Eurosport.

Αποτελέσματα 

Suzuka 8 Hours: Top 10 teams through to Pole Shootout

  1. #87 Team Green Yanagawa/Watanabe/Yudhistira (Group A)
  2. #12 Yoshimura Suzuki Tsuda/Lowes/Waters (Group B)
  3. #21 Yamaha Factory Racing Nakasuga/Espargaro/Smith (Group A)
  4. #778 FCC TSR Honda Hook/Aegerter/Smith (Group B)
  5. #634 Musashi RT Harc-Pro Takahashi/VD Mark/Stoner (Group A)
  6. #71 Sakurai Honda Herfoss/O’Halloran/Uramoto (Group B)
  7. #17 Team Kagayama Kagayama/Haga/Kiyonari (Group A)
  8. #01 Trickstar Deguchi/Izutsu/Nigon (Group B)
  9. #104 Toho with Moriwaki Yamaguchi/Elias/Wilairot (Group A)
  10. #32 MotoMap Supply Konno/Aoki/Ogata (Group B)
2015 Suzuka 8 Hours Provisional Grid1 2015 Suzuka 8 Hours Provisional Grid2

Friday Qualifying summary:

Qualifying 1:

Group A: ‘Rider 1’ (as nominated by each team)

  1. Nakasuga Yamaha Factory Racing 2m 6.877s
  2. Kagayama Team Kagayama 2m 7.594s
  3. Takahashi Musashi RT Harc Pro 2m 8.477s

Group B: ‘Rider 1’

  1. Tsuda Yoshimura Suzuki Shell Advance 2m 6.958s
  2. Hook FCC TSR Honda 2m 9.162s
  3. Reiterberger BMW Motorrad France Penz13.com 2m 9.640s

Group A: ‘Rider 2’

  1. Espargaro Yamaha Factory Racing 2m 7.156s
  2. Yamaguchi Toho with Moriwaki 2m 8.787s
  3. VD Mark Musashi RT Harc Pro 2m 9.199s

Group B: ‘Rider 2’

  1. Gimbert Honda Endurance Racing 2m 10.342s
  2. K. Smith FCC TSR Honda 2m 10.421s
  3. O’Halloran Sakurai Honda 2m 10.541s

Group A: Rider 3

  1. Stoner Musashi RT Harc Pro 2m 8.113s
  2. Watanabe Team Green 2m 8.548s
  3. Wilairot Toho with Moriwaki 2m 8.835s

Group B: ‘Rider 3’

  1. Aegerter FCC TSR Honda 2m 8.306s
  2. Uramoto Sakurai Honda 2m 9.046s
  3. Lowes Yoshimura Suzuki 2m 9.215s

Qualifying 2:

Group A: ‘Rider 1’

  1. Nakasuga Yamaha Factory Racing 2m 7.376s
  2. Takahashi Musashi RT Harc Pro 2m 8.109s
  3. Parkes Monster Energy Yamaha-YART 2m 8.973s

Group B: ‘Rider 1’

  1. Hook FCC TSR Honda 2m 8.678s
  2. Tsuda Yoshimura Suzuki Shell Advance 2m 8.955s
  3. Reiterberger BMW Motorrad France Penz13.com 2m 9.714s

Group A: ‘Rider 2’

  1. Espargaro Yamaha Factory Racing 2m 7.075s
  2. Yamaguchi Toho with Moriwaki 2m 7.622s
  3. VD Mark Musashi RT Harc Pro 2m 8.667s

Group B: ‘Rider 2’

  1. K. Smith FCC TSR Honda 2m 9.003s
  2. Bridewell BMW Motorrad France Penz13.com 2m 9.325s
  3. Waters Yoshimura Suzuki Shell Advance 2m 9.526s

Group A: ‘Rider 3’

  1. Watanabe Team Green 2m 6.656s
  2. Stoner Musashi RT Harc Pro 2m 6.963s
  3. B. Smith Yamaha Factory Racing 2m 7.308s

Group B: ‘Rider 3’

  1. Lowes Yoshimura Suzuki Shell Advance 2m 7.717s
  2. Aegerter FCC TSR Honda 2m 7798s
  3. Uramoto Sakurai Honda 2m 8.693s

Unofficial top 10 riders list:

Ranking by best lap time set during qualifying

  1. Watanabe Kawasaki      2m      6.656s
  2. Nakasuga Yamaha         2m      6.877s
  3. Tsuda Suzuki 2m      6.958s
  4. Stoner Honda           2m      6.963s
  5. Espargaro Yamaha         2m      7.075s
  6. B. Smith Yamaha         2m      7.308s
  7. Kagayama Suzuki            2m      7.594s
  8. Yamaguchi Honda           2m      7.622s
  9. Lowes Suzuki            2m      7.717s
  10. Aegerter Honda           2m      7.798s

 

Η λίστα συμμετοχών σε PDF 

Suzuka 8ωρος – Οι νικητές όλων των εποχών

Δείτε Σχετικά άρθρα