26 April 2024
Παν.Πρ.Ταχ. 2013

Supersport: Ο Συνωρίς ήδη πρωταθλητής της κατηγορίας νικητής και του αγώνα της Τρίπολης!

Ο Τρίτος αγώνας της ημέρας ήταν αυτός της κατηγορίας Supersport με τις λιγότερες συμμετοχές της χρονιάς αλλά και από όλες τις κατηγορίες του τελευταίου αγώνα.

IMG_8835

Χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον η κατηγορία μιας και το πρωτάθλημα είχε κριθεί από τον περασμένο αγώνα.

Το εντυπωσιακό της ημέρας ήταν η πολύ καλή εμφάνιση του Σωτήρη Μπεγνή που μετά την  εκκίνηση και πριν ακόμα συμπληρωθεί ο πρώτος γύρος κατάφερε και πέρασε μπροστά από τον Συνιώρη στα φρένα μετά την κ9 και έτσι έτριψε πρώτος στην κ11 και κρατήθηκε μπροστά για αρκετούς γύρους και ξανά προσπέρασε στην ίδια στροφή τον Συνιώρη και προσπάθησε να μείνει στην κορυφή μέχρι να υποχωρήσει τελικά στην δεύτερη θέση πίσω από τον  Συνιώρη.

IMG_8858

Στην τρίτη θέση βρισκόταν για 12 περίπου γύρους ο Παναγιώτης Κουζής που και αυτός εντυπωσιάζει με την ανοδική του πορεία στην ταχύτητα. Ο Κουζής έδινε την μάχη της τρίτης θέσης  με τον Τζωρτζόπουλο για αρκετούς γύρους αλλά τελικά  είχε μια πτώση στην κ2 στα τσιμέντα ευτυχώς χωρίς να τραυματιστεί αλλά αναγκάστηκε να εγκαταλείψει.

IMG_9070

Η μάχη για την τρίτη θέση δόθηκε τελικά από τον Τζωρτζόπουλο και τον Σπερελάκη που έτρεχε και σε αυτήν τη κατηγορία. Για αρκετούς γύρους οι δυο οδηγοί έδωσαν μια όμορφη μάχη με προσπεράσεις που  πρόσφεραν ένταση και θέαμα με τελικό νικητή τον Τζωρτζόπουλο που πηρέ το πρώτο του βάθρο της χρονιάς.

IMG_8880

Στην 5η θέση τερμάτισε ο Κώστας Σακελαρίου μπροστά από τον  Γιώργο Χάλαρη που έκλεισε την εξάδα.

Στην εβδόμη θέση τερέτισε ο Δημήτρης Δρακοπούλος που έτρεξε και αυτός σε αιών την κατηγορία έκτος της OPEN όπως και ο Σπερελάκης και 8ος ο Κώστας Δούκας.

IMG_8882

Οι δήλωση του Τζωρτζόπουλου στο τέλος του αγώνα ότι ο αγώνας αυτός δεν έπρεπε να γίνει και ότι αυτός δεν ήταν  ο πραγματικός νικητής αλλά νικητές ήταν αυτοί που απουσίαζαν αφήνει πολλά ερωτηματικά προς συζήτηση για το μέλλον.