17 April 2024
Παν.Πρ.Ταχ. 2012

SUPERSPORT : Ο Συνιώρης ο μεγάλος νικητής , ο Παναγιωτόπουλος Πρωταθλητής 2012!

Στην κατηγορία Super Sport ίσως την ποιο μαχητική κατηγορία όλα ήταν ανοικτά για το ποιος θα πάρει το πρωτάθλημα.

Από την Pole position ξεκίνησε ο Παναγιωτόπουλος που όμως δεν έκανε καλή εκκίνηση και βρέθηκε να στρίβει 5ος ενώ ο Συνιώρης με μια καταπληκτική εκκίνηση έστριψε πρώτος με τον Κουτσουμπό  πίσω του και τον Παπαγεωργίου 3ο και τον Καρακατσάνη 4ο .

Η συνέχεια ήταν όπως αναμενόταν συναρπαστική , ο Παπαγεωργίου πέρασε στην 2η θέση και λίγο μετά έκανε επίθεση στον Συνιώρη παίρνοντας τον μετά την μεγάλη ευθεία στην κ6 και παίρνοντας την πρωτοπορία , αλλά ο Συνιώρης είχε την απάντηση έτοιμη και την έδωσε γρήγορα στην κ1 και πήρε πάλι κεφάλι .

Ποιο πίσω ο Παναγιωτόπουλος πέρασε στην 3η θέση πίσω από τον Παπαγεωργίου με τον Κουτσουμπό και τον Καρακατσάνη πίσω του.

Ο Παναγιωτόπουλος κατάφερε και πέρασε τον Παπαγεωργίου και έφτασε τον Συνιώρη και άρχισε να τον πιέζει ώσπου στην κ6 πέρασε μπροστά από τον Συνιώρη που όμως όπως όλα έδειχναν δεν ήθελε να χάσει αυτήν την νίκη και έτσι είχε και πάλι μια απάντηση στην κ1 όπου πέρασε και πάλι μπροστά . Ο Παναγιωτόπουλος πίεσε πάρα πολύ και σχεδόν σε όλο τον αγώνα ήταν στην ρόδα του Συνιώρη όμως ένα πρόβλημα με το πίσω ελαστικό του δεν τον άφησε να κάνει την τελική επίθεση του και έτσι τερμάτισε δεύτερος που όμως δεν του στέρησε το πρωτάθλημα για το 2012 αφού θα στεφόταν πρωταθλητής ακόμα και αν τερμάτιζε 5ος !

Έτσι λοιπόν είχαμε τον μεγάλο νικητή του αγώνα τον Σάκη Συνιώρη που έκανε έναν ακόμα καταπληκτικό αγώνα και τον Πρωταθλητή του 2012 στις δυο πρώτες θέσεις  ,με τον Καρακατσάνη να κλείνει το βάθρο .

Ο Μπεγνής τερμάτισε 4ος παρόλο που είχε μια έξοδο στην κ1 αλλά ανώδυνη που του επέτρεψε να μπει αμέσως πάλι στην πίστα και να συνεχίσει .

Την εξάδα έκλεισαν οι Κουτσουμπός και ο Παπαγεωργίου που τελικά τερμάτισε 6ος αφού κάποια τεχνικά προβλήματα που είχε δεν τον άφησαν να κρατήσει τον ρυθμό που είχε στους πρώτους γύρους.