24 April 2024
WSBK 2016

SBK- Race1: ο Davies κερδίζει τον αγώνα και η Kawasaki γιόρτασε το πρωτάθλημα Κατασκευαστών

Ο Chaz Davies (Aruba.it Racing – Ducati) πήρε την νίκη στον πρώτο αγώνα στον ισπανικό Γύρο με πάνω από τρία δευτερόλεπτα διαφορά, ενώ στο βάθρο ανέβηκε το δίδυμο της Kawasaki Racing Team που ήταν αρκετό για την ιαπωνική φίρμα να εξασφαλίσει το πρωτάθλημα Κατασκευαστών.

02460_r12_ambience_topΟ Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team) οδήγησε τον αγώνα στην αρχή με συμπαίκτη τον Tom Sykes που είχε την Pole  και τον Alex Lowes (Pata Yamaha Επίσημη WorldSBK Team) κοντά τους. Ωστόσο, ο Davies κινήθηκε σε πολύ γρήγορο ρυθμό και γρήγορα κατάφερε για άλλη μια φορά να περάσει τους πάντες και να τεθεί επικεφαλής του αγώνα, μέχρι την καρό σημαία κερδίζοντας για 8η φορά φέτος!

50010_r12_action_fullΟ Sykes τερμάτισε εύκολα στη δεύτερη θέση και μείωσε τη διαφορά του από τον Rea στους 44 βαθμούς, με τον τελευταίο να δείχνει ικανοποιημένος από την τρίτη θέση στο βάθρο στην Jerez.

01556_r12_action

Ο Hayden τερμάτισε στην τέταρτη θέση μπροστά από τον ομόσταυλό του Michael van der Mark. Ο Sylvain Guintoli (Pata Yamaha Επίσημη WorldSBK Team) τερμάτισε στην έκτη θέση.

Με την MV Agusta ο Leon Camier τερματισε στην έβδομη θέση.  Ο πρώτος Ισπανός στο αγώνα της πατρίδας του ήταν ο Jordi Torres (Althea BMW Racing Team), ο οποίος τερμάτισε στην όγδοη μπροστά από τον ομόσταυλό του Markus Reiterberger.

01392_r12_actionΓια την 10η θέση πάλεψαν οι Josh Brookes (Milwaukee BMW), Alex De Angelis (Ioda Racing Team)  Roman Ramos (Team GOELEVEN) και Lorenzo Savadori (IodaRacing), με τον Brookes να κερδίζει την 10η θέση μπροστά από τον De Angelis, Ramos και Savadori. Ο Ant West τερματισε στην 14η θέση ενώ ο Peter Sebestyen (Team Toth) πήρε τον πρώτο του βαθμό φέτος με την 15η θέση.