29 March 2024
ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥΠαν.Πρ.Ταχ. 2016

Σάκης Συνιώρης και Ducati Panigale Πρωταθλητές Ελλάδας 2016

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας Μοτοσυκλετών της χρονιάς, ολοκληρώθηκε στην πίστα των Μεγάρων με απόλυτη επιτυχία για την ομάδα KOSMOCAR-EKO DUCATI TEAM, αφού ο οδηγός της Σάκης Συνιώρης κατέκτησε τον Τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδας για το 2016, πάνω στην Ducati Panigale 1199.

3Ο Συνιώρης ξεκίνησε δυνατά στρίβοντας 1ος και στη συνέχεια έκανε αγώνα τακτικής τερματίζοντας στη 2η θέση, ώστε να μην ρισκάρει σε κάποια μονομαχία. Δύο γύρους πριν το τέλος του αγώνα, ο Λευτέρης Πίππος τον προσπέρασε και παρά το ότι στον Συνιώρη αρκούσε μόλις μια ένατη θέση για την εξασφάλιση του πρωταθλήματος, ο οδηγός της Panigale επιτέθηκε και ξαναπέρασε τον Πίππο αφήνοντας τον στην 3η θέση και ξεσηκώνοντας παράλληλα τους πολλούς θεατές που βρέθηκαν στις κερκίδες, με την ωραία μάχη. Η δεύτερη θέση του έδωσε ένα σύνολο 110 βαθμών, 19 περισσότερους από τον 2ο του Πρωταθλήματος Χάρη Παρασκευόπουλο που κέρδισε τον Αγώνα και 22 περισσότερους από τον Πίππο που πήρε την 3η θέση και στη συνολική βαθμολογία. Είναι ο 10ος Τίτλος για τον πολυ-Πρωταθλητή Ελλάδας που ήρθε με φοβερή σταθερότητα όλη τη χρονιά, μετά από δύο νίκες και τρεις δεύτερες θέσεις, αλλά και πολύ δουλειά από όλη την ομάδα με πολλές δοκιμές και ρυθμίσεις στην πανέμορφη Ducati Panigale 1199.

4Σάκης Συνιώρης, Πρωταθλητής Ελλάδας 2016

“Είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος με τον Τίτλο που πήραμε σήμερα. Οδήγησα φανταστικά όλη τη χρονιά, αλλά τα συγχαρητήρια ανήκουν και στη φοβερή ομάδα μας, που δούλεψε σκληρά ώστε να προσαρμόσουμε την Ducati Panigale στο οδηγικό μου στυλ και να μπορούμε να είμαστε γρήγοροι σε όλες τις πίστες. Είναι το 10ο προσωπικό μου Πρωτάθλημα στην πρώτη μου χρονιά με την ομάδα KOSMOCAR-EKO DUCATI TEAM, την οποία και θέλω να ευχαριστήσω θερμά για την υποστήριξη!”

2Γιάννης Μυτιληνάκης, ΤΕΑΜ MANAGER

“Το τέλος μιας καλής αγωνιστικής χρονιάς για την Ducati σε όλα τα Πρωταθλήματα του κόσμου, βρίσκει και την ομάδα μας στο ψηλότερο σκαλί της τελικής βαθμολογίας στην Ελλάδα. Πήραμε το Πρωτάθλημα χάρη στη προσπάθεια του οδηγού μας Σάκη Συνιώρη, αλλά και στη σκληρή δουλειά και το μεράκι των τεχνικών της ομάδας, που είναι οι ίδιοι άνθρωποι που κάνουν το σέρβις στις μοτοσυκλέτες της Ducati των πελατών μας. Είναι μια σημαντική επιτυχία, καθώς το αγωνιστικό DNA που υπάρχει σε όλα τα μοντέλα μας, αναδείχθηκε και στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας. Θέλω να ευχαριστήσω όλους τους συντελεστές αυτής της επιτυχίας και βέβαια τους χορηγούς της ομάδας, την EKO, την Ducati Financial Services, την SAP και την SIKKENS, που μας υποστήριξαν κι εφέτος”.1