Παν.Πρ.Ταχ. 2016

Racing: Στον τελευταίο γύρο κρίθηκε η νίκη στην Τρίπολη – Φωτογραφίες

Η Διαχρονική δίχρονη κατηγορία μεταφέρει στην πίστα την ατμόσφαιρα των γνήσιων racing μοτοσυκλετών που γνωρίσαμε παλιότερα στους αγώνες MotoGP στην μεσαία κατηγορία!

IMG_2201
Σχάρα Εκκίνησης Racing

Τέτοιες μοτοσυκλέτες είναι και αυτές που συμμετέχουν στην κατηγορία Racing!  11 από αυτές στήθηκαν στην σχάρα εκκίνησης.
Από την Pole Position ξεκινούσε ο Πρωταθλητής του 2014, Άκης Τσώκος που σημείωσε χρόνο 59.761 και ήταν ο μοναδικός οδηγός που κατέβηκε κάτω από το λεπτό. Δίπλα του ο Μάκης Σιφναίος και ο Λέανδρος Ντότσικας που συμπλήρωνε την πρώτη σειρά στην σχάρα εκκίνησης!

IMG_0942
Εκκίνηση Racing

Στην δεύτερη σειρά εκκίνησης είχαμε άλλους τρεις πρωταθλητές, τον Γιώργο Κίτσο , τον Ανδρέα Λεφέβρ και τον Ανδρέα Παργινό.
Όταν έσβησαν τα κόκκινα φώτα τα δίχρονα “τέρατα” ξεχύθηκαν γεμίζοντας τον αέρα με τον ήχο των δίχρονων κινητήρων και την μυρωδιά του λαδιού.

Πρώτος στην Κ1 έστριψε ο Λέανδρος Ντότσικας , μπροστά από τον Μάκη Σιφναίο, που καθώς έστριβε βρήκε με τον Άκη Τσώκο που αναγκάστηκε να κόψει και να ανοίξει την γραμμή του με αποτέλεσμα να στρίψει 7ος .

IMG_0943
#3 Λέανδρος Ντότσικας – #65 Μάκης Σιφναίος – #1 Ακης Τσώκος – #74 Γιώργος Κίτσος

Γρήγορα ο Τσώκος άρχισε να κερδίζει θέσεις, και μέχρι το τέλος του πρώτου γύρου ο Τσώκος είχε ανεβεί στην 4η θέση, ενώ μέχρι την Κ4 είχε φτάσει στην 3η θέση!

Μπροστά ο Σιφναίος ήταν στην ρόδα του Ντότσικα και τον πίεζε ασφυκτικά μέχρι την Κ9 που πέρασε μπροστά στην πρώτη θέση!

IMG_0958
#3 Λέανδρος Ντότσικας – #65 Μάκης Σιφναίος

Λίγο πιο πίσω μάχη έδιναν ο Γιώργος Κιτσος με τον Αντρέα Λεφέβρ για την 4η θέση. Ο Σιφναίος άρχισε να ανοίγει την διαφορά του από τον Ντότσικα, ενώ ο Τσώκος άρχισε να κλείνει την διαφορά του με τον Ντότσικα και σύντομα τον έφτασε και κατάφερε και τον πέρασε στην Κ7 πάνω σε ντουμπλάρισμα αργότερων οδηγών!

IMG_1461
#1 Ακης Τσώκος

Ο Τσώκος είχε ένα φοβερό ρυθμό στην προσπάθεια του να φτάσει τον Σιφναίο στην πρώτη θέση κάνοντας 7 από τους 24 γύρους χρόνους στο 0:59s.

Την μάχη για την 4η θέση την κέρδισε ο Ανδρέας Λεφέβρ, από τον Γιώργο Κίτσο που η απόδοση του δεν ήταν από αυτές που μας έχει συνηθίσει.

IMG_1453
#42 Ανδρέας Λεφέβρ

Ποιο πίσω μοναχικούς αγώνες έκαναν, ο Βασίλης Στάμου στην 6η θέση ο Ανδρέας Παργινος στην 7η και ο Γιώργος Πορτοκαλάκης στην 8η .

Για την 9η θέση την μάχη τους έδιναν για πολλούς γύρους ο Βασίλης Ρούσης με τον Γιώργο Σώμο. Ο Σώμος ενώ είχε περάσει μπροστά από τον Ρούση και προσπαθούσε να ξεφύγει, στον 13ο γύρο εγκατέλειψε από μηχανική βλάβη στον συμπλέκτη!

IMG_1483
#18 Βασίλης Ρούσης

Στην 11η θέση ένα μοναχικό αγώνα έκανε ο Γιάννης Καζάκας με το μοναδικό 125 κυβικών μοτοσυκλέτα

Ο Ανδρέας Παργινός και ενώ ήταν στην 7η θέση, στον 19ο γύρο εγκατέλειψε από μηχανική βλάβη.

IMG_2288
#31 Ανδρέας Παργινός

Στους τελευταίους γύρους ο Τσώκος έχοντας πολύ γρήγορο ρυθμό, άρχισε να πλησιάζει τον Σιφναίο, κάνοντας στον 17ο γύρο τον ταχύτερο γύρο του αγώνα με 59.682s.

Οι τρεις τελευταίοι γύροι ήταν και οι ποιο αγωνιώδη για τους δυο πρώτους αφού ο Τσώκος πλησίαζε συνεχώς τον Σιφναίο, που έδειχνε να μην έχει διάθεση να καταθέσει τα όπλα.

IMG_2485
Τερματισμός: 1η θέση #65 Μάκης Σιφναίος – 2η θέση #1 Ακης Τσώκος

Την μάχη τελικά κέρδισε ο Μάκης Σιφναίος που πήρε την καρό σημαία, με μόλις 00:00.058s διαφορά από τον Τσώκο, περνώντας τους 25 βαθμούς του 1ου αγώνα που τον βάζουν στην κορυφή της βαθμολογίας.

IMG_2311
#1 Άκης Τσώκος

Ο Άκης Τσώκος κέρδισε την 2η θέση του βάθρου στον 1ο αγώνα της χρονιάς κερδίζοντας 20 πολύτιμους βαθμούς για το πρωτάθλημα!

IMG_2273
#3 Λέανδρος Ντότσικας

Την 3η θέση του βάθρου συμπλήρωσε ο Λέανδρος Ντότσικας που έκανε ένα πολύ καλό αγώνα, οδηγώντας τον αγώνα για τον πρώτο γύρο. Ο Ντότσικας έκανε καλύτερο γύρο 01:01.192s.

IMG_1213

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Ανδρέας Λεφέβρ με καλύτερο χρόνο 01:02.073.

IMG_2364
#33 Βασίλης Στάμου

Στην 5η θέση ο Βασίλης Στάμου που πέρασε στην τελευταία στροφή αφού ο Γιώργος Κίτσος είχε μια έξοδο.

IMG_1440
#74 ιώργος Κίτσος

Ο Γιώργος Κίτσος τερμάτισε τελικά στην 6η θέση αφού στην τελευταία στροφή είχε μια έξοδο και βγήκε στα χώματα με αποτέλεσμα να χάσει μια θέση μέχρι να ξαναμπεί στην πίστα και να τερματίσει.

IMG_0981
#44 Γιώργος Πορτοκαλάκης

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Γιώργος Πορτοκαλάκης που έκανε έναν μοναχικό αγώνα.

IMG_2291

Ο Βασίλης Ρούσης τερμάτισε στην 8η θέση, με καλύτερο χρόνο το 01:08.440, αποκομίζοντας 8 βαθμούς.

IMG_0984
#46 Γιάννης Κοζάκος

Στην 9η θέση τερμάτισε το μοναδικό 125 με τον Γιάννη Κοζάκο.

IMG_1573Ο 1ος αγώνας της χρονιά για την δίχρονη κατηγορία τελείωσε με τον νικητή να κερδίζει με πολύ μικρή διαφορά.