20 April 2024
Παν.Πρ.Ταχ. 2016

Pole Position, Μέγαρα 5ος Αγώνας Π.Π.Τ. 2016 – ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Το Σάββατο 15 Οκτωβρίου 2016, με ηλιοφάνεια και πολύ καλές θερμοκρασίες, στο αυτοκινητοδρόμιο των Μεγάρων ξεκίνησε ο 5ος και τελευταίος αγώνα της χρονιάς για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα 2016.

img_8867-2Η ημέρα ξεκίνησε με τα ελεύθερα δοκιμαστικά το πρωί και στην συνέχεια, με τα χρονομετρημένα δοκιμαστικά και τις μάχες για την pole position σε 5 κατηγορίες.

OPEN

img_8796 Ο Τάσος Σκυριανόγλου ο οδηγός από την Κρήτη, φανερά βελτιωμένος και με καλή διάθεση, έκανε τον ταχύτερο γύρο της ημέρας με χρόνο 1:00.299 στα πρώτα χρονομετρημένα, κερδίζοντας την δεύτερη pole position φέτος με το Triumph 675!

img_8813Δεύτερος ο Γαβριήλ Μηλιατζόγλου, που συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις, έγραψε χρόνο 1:00.758 με το SUZUKI GSX R 1000

img_8748Ο Κώστας Φωτιάδης, οδηγός από την Πάτρα, έκανε τον τρίτο ταχύτερο γύρο  με χρόνο 1:00.796 πάνω στο YAMAHA YZF R1 1000

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΗΜΕΝΩΝ OPEN

ΝΕΟΙ

Στην κατηγορία ΝΕΩΝ ενώ είχαν δηλώσει συμμετοχή 5 οδηγοι στα χρονομετρημένα πήραν μέρος μονό 4 οδηγοί, αφού ο Κυριάκος Λιούτας έπαθε μηχανική βλάβη στα δοκιμαστικά της Παρασκευής που τον ανάγκασαν να εγκαταλείψει τον 5ο αγώνα.

img_9028Την poleposition του 5ου αγώνα της χρονιάς πήρε ο Βασίλης Κορωνάκης με KTM RC 390, κάνοντας το εκπληκτικό  1:05.264 , στα δευτέρα χρονομετρημένα, βελτιώνοντας και άλλο τον χρόνο του από  τον προηγούμενο αγώνα και όπου αποτελεί ρεκόρ της κατηγορίας για την πίστα των Μεγάρων!

Ο Νότης Παπαπαύλου με χρόνο 1:06.063 από τα πρώτα δοκιμαστικά πήρε την δεύτερη θέση, βελτιώνοντας και αυτός τον χρόνο του!

Την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Δάνος Μπαξίσογλου με χρόνο 1:08.408 πάνω στο R3.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΗΜΕΝΩΝ ΝΕΩΝ

RACING

img_9155Ο Λέανδρος Ντότσικας συνεχίζοντας την «παράδοση» του ομόσταυλού του Λάμπρου Τσώκου, έκανε τον ταχύτερο γύρο με χρόνο 1:02.973 , κερδίζοντας την 2η  συνεχομένη poleposition της χρονιάς,  και  συνεχίζοντας το τρομερό σερί της ομάδας αφού αυτή θα είναι η 16η συνεχομένη pole position στα RACING από το 2014.

img_9169Την δεύτερη θέση με χρόνο 1:04.142 κέρδισε ο Γιώργος Κίτσος, χρόνο που έκανε στα δεύτερα χρονομετρημένα, και  όλα δείχνουν πως ο Κίτσος και η ομάδα του ξεπερνούν τις δυσκολίες των δυο τελευταίων ετών και επανέρχεται σε πρωταγωνιστική θέση.

img_9112Ο Μάκης Σιφναίος, κέρδισε την τρίτη θέση στα χρονομετρημένα με χρόνο 1:04.515 που έκανε στα πρώτα χρονομετρημένα και έτσι θα ξεκινήσει από την πρώτη γραμμή και αυτός κυνηγώντας στον τελευταίο αγώνα τον τίτλο του πρωταθλητή 2016.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΗΜΕΝΩΝ RACING

SUPERSPORT

img_9264Ο Πρωταθλητής του 2015 στην κατηγορία Supersport, Αλεξ Παπαγεωργίου  με χρόνο 59.128 που έκανε στα πρώτα χρονομετρημένα πήρε την pole position του 5ου αγώνα της χρονιάς, κάνοντας το πρώτο βήμα για την αυριανή μάχη του πρωταθλήματος!

img_9395Ο Φάνης Μίχας με χρόνο 59.473,  που έκανε στα πρώτα χρονομετρημένα, πήρε την δεύτερη θέση για την αυριανή εκκίνηση!

img_9269Στην τρίτη θέση ο polman του προηγούμενου αγώνα των Μεγάρων, Μιχάλης Κουτσουμπός, με χρόνο 59.671 από τα πρώτα χρονομετρημένα, κλείνοντας και την λίστα των οδηγών που κατέβηκαν κάτω από το 1 λεπτό!

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΗΜΕΝΩΝ SUPERSPORT

FORMULA EXTREME

img_9741Ο Χάρης Παρασκευόπουλος στα δεύτερα χρονομετρημένα,  ήταν αυτός που έκανε τον ταχύτερο γύρο της ημέρας με 57.323, κερδίζοντας την pole position στην κατηγορία!

img_9769Σε απόσταση αναπνοής ο Σάκης Συνιωρης, με χρόνο 57.556, μόλις 0.233 χιλιοστά διαφορά, κέρδισε την δεύτερη θέση στην εκκίνηση για τον αυριανό αγώνα της μεγάλης κατηγορίας.

img_9700Από την τρίτη θέση θα εκκινήσει ο Λευτέρης Πίππος που έγραψε χρόνο 57.961, που έκανε στα  πρώτα χρονομετρημένα, κλείνοντας την τριάδα που κατέβηκε στο 00.57s

Ο Γιώργος Μαρκεσίνης θα ξεκινήσει από την 4η θέση, με χρόνο  58.020, μπροστά από τον Βασίλης Ευθυμίου που έκανε χρόνο 58.652, ενώ την εξάδα συμπλήρωσε ο Γρηγόρης Παναγιωτόπουλος  που έκανε 59.015 στα πρώτα χρονομετρημένα!

Από την έβδομη θέση θα εκκινήσει ο Φώτης Τσαλίκης που έκανε χρόνο  59.043 !