motoGP 2012

Pole position για τον Vinales στα moto3 μπροστά στους συμπατριώτες στην Catalunya

Στο Gran Premi Aperol de Catalunya  στην κατηγορία Moto3 ήταν ο Maverick Vinales ο οποίος με τον ταχύτερο γύρο κέρδισε την  pole position μπροστά από τον Zulfahmi Khairuddin και Louis Rossi.

Με χρόνο  1:52.160, το ταχύτερο γύρο της κατηγορίας όλο το Σαββατοκύριακο, ήταν αρκετό για να εκτοπίσει τον πολύ καλό  Μαλαισιανό αναβάτη Khairuddin, ο οποίος είχε πολύ καλές επιδόσεις  μέχρι τώρα κερδίζοντας έτσι την δεύτερη θέση για πρώτη φορά στην καριέρα του στα GP .  Ολοκληρώνοντας την πρώτη σειρά είναι ο νικητής του τελευταίου αγώνα, ο Rossi ο όποιος είναι γεμάτος  από αυτοπεποίθηση μετά τη νίκη του.

Ο Sandro Cortese, παρά την άσχημη πτώση στις  πρωινές δοκιμές κατάφερε να βγει στην πίστα το απόγευμα και να σημειώσει τον 4ο καλύτερο χρόνο. Δίπλα στον Γερμανό στη δεύτερη σειρά θα είναι οι Oliveira και Salom, με τον Πορτογάλο να προκαλεί μια μεγάλη πτώση στο τέλος της ευθείας, χωρίς ευτυχώς κάποιος να τραυματιστεί. Την δεκάδα έκλεισαν   οι Masbou, Vazquez, Faubel και Antonelli με τον Romano Fenati να μένει στην 13η θέση και το Arthur Sissis στην 19η θέση.