INTERNAZIONALI D'ITALIA MOTOCROSS

Ο Van Horebeek κερδίζει το 2ο Internazionali D’Italia Motocross 2016 – Φωτογραφίες

Ο 2ος  αγώνας του Internazionali d’Italia Motocross” SIDI Series 2016 έγινε στην Lamezia Terme (CZ), στην Sold Out πίστα Oasi del Mediterraneo.  Ένα μεγάλο γεγονός για την Καλαβρία αλλά και για το σύνολο της νότιας Ιταλίας.

‎intmx‬-Round-2-2016-ELITE_01

Στην κατηγορία ELIT, ο Jeremy Van Horebeek (Monster Energy Yamaha MXGP) είναι ο νικητής του αγώνα μπροστά από τον Evgeny Bobryshev (HRC), ο οποίος είναι επικεφαλής της βαθμολογίας, αφού τερμάτισε στην 2η θέση, χάρη σε μια σειρά γρήγορων γύρων και μια δυνατή προσπέραση στο Max Nagl (Rockstar Energy Husqvarna Factory ) στο τελευταίο μέρος του αγώνα.

‎intmx‬-Round-2-2016-ELITE_02
Το βάθρο της κατηγορίας ELIT

Στην αρχή, ο Γερμανός ήταν μπροστά αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει το ρυθμό του, έδωσε σκληρή μάχη με τον Ρώσο αναβατή, μέχρι τη γραμμή του τερματισμού. Έξω από το βάθρο έμεινε ο Valentin Guillod (ΚΕ.ΜΕ.Α. Yamaha Racing), στην 4η θεση μπροστά από Glen Coldenhoff (RedBull KTM Factory) 5ος και τον  Tannel Leok (KTM) που συμπλήρωσε την κορυφαία εξάδα. Οι δύο Ιταλοί αναβάτες David Philippaerts (DP19 Yamaha Racing) και Alessandro Lupino (Honda RedMoto) τερμάτισαν στην 7η και 8η θεση αντίστοιχα μπροστά από τον Βέλγο Jens Getteman και τον Ιταλό Samuele Bernardini.

κατηγορία MX1 κέρδισε ο Evgeny Bobryshev

Τον αγώνα στην κατηγορία MX1 κέρδισε ο Evgeny Bobryshev, μπροστά από τον Van Horebeek και τον Max Nagl που συμπλήρωσε το βάθρο της κατηγορίας.
Μεγάλοι απόντες ο Γάλλος Febvre νικητής του προηγούμενου αγώνα.

‎intmx‬-Round-2-2016-mx1_20
Το βάθρο της κατηγορίας ΜΧ1

Ένα ατύχημα είχε ο Romain Febvre (Monster Energy Yamaha MXGP), όταν έχασε τον έλεγχο της μηχανής του. Ο Γάλλος τραυματίστηκε στον αγκώνα και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο, αλλά ευτυχώς δεν είχε τίποτα πολύ σοβαρό. Τραυματίστηκε επίσης ο Rui Goncalves (Husqvarna Massignani 8biano New Holland), ο οποίος τραυματίστηκε στο δάχτυλο, με αποτέλεσμα να χάσουν τον αγώνα.

κατηγορία MX2, – Michele Cervellin

Στην κατηγορία MX2, ο Michele Cervellin (Honda Martin Technology) ήταν ο νικητής του αγώνα αφού έδωσε σκληρή μάχη με τον Samuele Bernardini (TM FMI Racing), για αρκετούς γύρους.  Στο τελευταίο μέρος του αγώνα ο Bernardini αναγκάστηκε  να υπερασπιστεί τη δεύτερη θέση από τον Alvin Ostlund (Yamaha DP19).

κατηγορία 125 – Stephen Rubini

Στην κατηγορία 125, ο Stephen Rubini (KTM Silver Action) εξακολουθεί να είναι ο κυρίαρχος, παρά τον μεγάλο αγώνα που έκανε ο δεκατεσσάρων ετών, Mikkel Haruup (Husqvarna Rockstar Factory Racing), οπού κέρδισε το 1ο σκέλος και ξεκίνησε πολύ γρήγορα το 2ο σκέλος, αλλά δεν μπόρεσε  να αντισταθεί στην επίθεση του Rubini, ο οποίος κέρδισε τελικά τον συνολικό αγώνα. Τρίτος τελικά ήταν ο Paolo Lugana (TM Factory Racing FMI), που εκμεταλλεύτηκε την πτώση του Roan Van de Moosdjik (Yamaha DP19) κατά τη διάρκεια του 1ου σκέλους.

Κατηγορία 125
1. RUBINI Stephen (FRA, KTM) Pts. 460 (210+250)
2. HAARUP Mikkel (DEN, Husqvarna) Pts. 460 (250+210)
3. LUGANA Paolo (ITA, TM) Pts. 310 (170+140)
4. MANUCCI Alessandro (ITA, TM) Pts. 250 (140+110)
5. SCUTERI Emilio (ITA, KTM) Pts. 230 (110+120)
6. QUARTI Yuri (ITA, KTM) Pts. 210 (120+90)
Αναλυτικά αποτελέσματα της κατηγορίας 125

‎intmx‬-Round-2-2016-mx2_16

Ο 2ος αγώνας του Internazionali d’Italia Motocross SIDI Series 2016, έληξε με την πλήρη ικανοποίηση θεατών και οδηγών και διοργανωτών, και τώρα το τελικό ραντεβού είναι για τον 3ο και τελευταίο αγώνα στο Ottobiano (PV) το επόμενο Σαββατοκύριακο 14 Φεβρουαρίου, την ημέρα του Αγίου Βαλεντίνου.