ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥΠαν.Πρ.Ταχ. 2016

O Συνιώρης νικητής στις Σέρρες

Ο Αγώνας στην πίστα των Σερρών για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας ήταν συγκλονιστικός και ο Σάκης Συνιώρης έφερε την Ducati Panigale 1199 της ομάδας KOSMOCAR-EKO DUCATI TEAM στην πρώτη θέση της κορυφαίας κατηγορίας Formula Extreme.

duc-Photo-3Ο συναγωνισμός από τον 1o μέχρι τον 17o γύρο ήταν εκπληκτικός, με τον Συνιώρη να δίνει σκληρή μάχη με τον περσινό Πρωταθλητή Χάρη Παρασκευόπουλο, με συνεχή αλληλοπροσπεράσματα που ξεσήκωσαν τους πολλούς θεατές που βρέθηκαν στην πίστα για να απολαύσουν τους καλύτερους Έλληνες οδηγούς. Στον 18ο, προτελευταίο γύρο ο Παρασκευόπουλος είχε μια ανώδυνη πτώση που άφησε τον Συνιώρη να περάσει τη γραμμή του τερματισμού άνετα στην πρώτη θέση για δεύτερη συνεχόμενη φορά φέτος.

Ο 9 φορές Πρωταθλητής Ελλάδας ήταν ιδιαίτερα ικανοποιημένος και χαρούμενος, αφού η νίκη αυτή ήρθε μετά από σκληρή δουλειά με την ομάδα, που στο τριήμερο του αγώνα συνεχώς βελτιωνόταν και είχε πάρει και την pole position, όπως και στον πρώτο αγώνα της χρονιάς. Έτσι τώρα προηγείται στη βαθμολογία με 50β., έναντι 40 που έχει ο Λευτέρης Πίππος που τερμάτισε τελικά στην 2η θέση του Αγώνα.

duc-Photo-1Σάκης Συνιώρης, 1ος, Ταχύτερος γύρος 1:19.206

“Ήταν ένας από τους καλύτερους αγώνες της ζωής μου και ειλικρινά τον ευχαριστήθηκα τόσο πολύ που δεν με ένοιαζε αν θα έχανα. Δεν ήθελα να τελειώσει αυτή η ωραία και καθαρή μάχη με τον Χάρη Παρασκευόπουλο και λυπήθηκα για την πτώση του. Η μοτοσυκλέτα μου η Ducati Panigale 1199 δούλεψε άψογα από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο γύρο και σε αυτό έπαιξε τεράστιο ρόλο η πολύ και σκληρή δουλειά που έκανε όλη η ομάδα από την Παρασκευή το πρωί. Δοκιμάσαμε πάρα πολλά πράγματα και βρήκαμε τις ρυθμίσεις που μας επέτρεψαν να έχουμε αυτόν τον ρυθμό στον Αγώνα. Τους ευχαριστώ όλους για την προσπάθεια, όπως ευχαριστώ και την KOSMOCAR, την EKO και όλους τους χορηγούς μας, αλλά επίσης θέλω να ευχαριστήσω τους θεατές που ήρθαν εδώ για να δουν τις προσπάθειες όλων των οδηγών”

duc-Photo-2Μάκης Παπαδόπουλος, Αρχιμηχανικός

“Το τελικό αποτέλεσμα του Αγώνα των Σερρών ήρθε μετά από πολύ δουλειά στην αναζήτηση του καλύτερου δυνατού συμβιβασμού ρυθμίσεων ώστε η Ducati Panigale 1199 να ξεδιπλώσει τις αρετές της και να βάλει τη μεγάλη της ιπποδύναμη σωστά στην άσφαλτο. Έτσι δώσαμε στον οδηγό μας μια καλή μοτοσυκλέτα ώστε αυτός με τη σειρά του να αναδείξει το μεγάλο οδηγικό του ταλέντο. Όλα δούλεψαν τέλεια και πήραμε τη νίκη, απέναντι σε πολύ δυνατούς και άξιους αντιπάλους”