19 March 2024
BSB

Ο Scott Redding κέρδισε το BSB – το Βρετανικό πρωτάθλημα Superbike – VIDEO

Ο πρώην αναβάτης του MotoGP, Scott Redding, έγινε πρωταθλητής του Βρετανικού Superbike στην πρώτη του συμμετοχή, σφραγίζοντας το φινάλε του 2019 στο τελικό του triple-header στο Brands Hatch.

Ο Redding προσχώρησε στην ομάδα του Paul Bird Motorsport Ducati BSB αυτή τη σεζόν, αφού έχασε τη θέση του στο MotoGP μετά από πενταετή πορεία στην οποία σημείωσε δύο βάθρα.

Η συμμετοχή του για πρώτη φορά στο βρετανικό πρωτάθλημα Superbike τελείωσε μόλις σε μια χρονιά κερδίζοντας τον τίτλο και αναχωρώντας από το πρωτάθλημα αφού έχει ήδη υπογράψει συμφωνία με την ομάδα της Ducati στο World Superbike το 2020 ως στην θέση του Alvaro Bautista.

Ο Redding έκανε επτά νίκες κατά τη διάρκεια της κανονικής περιόδου του BSB του 2019, αλλά κέρδισε τον συμπαίκτη του Joshua Brookes στην κούρσα τίτλου μετά την επαναφορά των βαθμών μπροστά από τον γύρο της Assen υπό τη μορφή “playdown” σε σειρά playoff.

Ο Redding κέρδισε δύο αγώνες στο Assen και στο Donington, φτάνοντας στο Brands Hatch με 28 βαθμούς πάνω από τον Brookes.

Η διαφορά μειώθηκε στους 19 βαθμούς όταν ο Brookes κέρδισε τον εναρκτήριο αγώνα του Σαββατοκύριακου, αν και ο Redding ανέβηκε στην τρίτη θέση.

Ο Brookes κέρδισε και πάλι στον αγώνα δύο, αλλά ο Redding ελαχιστοποίησε τις απώλειές του, διατηρώντας ένα προβάδισμα 14 βαθμών μπροστά από τον τελικό αγώνα της σεζόν.

Η τρίτη θέση του Redding στον τελικό αγώνα ήταν αρκετή για να σφραγίσει τον τίτλο στην πρώτη του σεζόν.