23 April 2024
MotoGP 2017

Ο Nakagami παίρνει μια εκπληκτική νίκη στο Silverstone στην Moto2

Ο Ιάπωνας αναβάτης παίρνει τη δεύτερη του νίκη μετά ακριβώς την υπογραφή για την μετακίνησή του στα MotoGP του χρόνου!

Ο Takaaki Nakagami κέρδισε το αγώνα της Moto2 στο βρετανικό GP, ξεκινώντας από την τέταρτη θέση της σχάρας για να κυνηγήσει τον επικεφαλή του πρωταθλήματος Franco Morbidelli και να κερδίσει την πρώτη θέση του βάθρου!

Ο Mattia Pasini, που είχε κερδίσει την pole position, κάνοντας ένα πολύ δυνατό αγώνα κατάφερε και νίκησε τον συμπατριώτη του Morbidelli, και κέρδισε την δεύτερη θέση, ενώ ο  Morbidelli  ολοκλήρωσε το βάθρο με την τρίτη θέση.

Από την πρώτη γραμμή εκκίνησης ξεκινησε ο Alex Marquez (EG 0,0 Marc VDS) και οδήγησε τον αγώνα για αρκετούς γύρους, ενώ έδινε μάχη με τον Morbidelli, είχε μια πτώση, ευτυχώς χωρίς να χτυπήσει, ενώ συνέχισε τον αγώνα και τερμάτισε στην 14η θέση!

Ο Tom Lüthi (CarXpert Interwetten), όπου και αυτός προσφάτως ανακοινώσετε ότι ανεβαίνει στα MotoGP, πήρε την τέταρτη θέση που ξεκινησε από την 9η θέση στην σχάρα.

Ο Francesco Bagnaia (Sky Racing Team VR46) τερμάτισε στην 5η θέση, μπροστά από τον συμπατριώτη του Simone Corsi (Speed ​​Up Racing), που ολοκληρωσε την κορυφαία εξαδα!

Ο Stefano Manzi (Sky Racing Team VR46) έκανε ένα πολύ καλό αγώνα παίρνοντας το καλύτερο του αποτέλεσμα ακόμα στην ενδιάμεση κατηγορία, τερματίζοντας στην  7η θέση, μπροστά από τον Miguel Oliveira (Red Bull KTM Ajo) και τον δεύτερο αναβάτη της Red Bull KTM, Μπραντ Μπίντερ.

Ο Dominique Aegerter (Kiefer Racing) ολοκλήρωσε την πρώτη δεκάδα.