Dakar 2019

Ο Matthias Walkner κερδίζει την 2η ειδική στο Dakar 2019

Ο περσινός πρωταθλητής του Dakar, Matthias Walkner, κέρδισε την δεύτερη ειδική, ξεκινώντας από το Pisco και τελειώνοντας στο San Juan de Marcona, κάνοντας την πρώτη νίκη της KTM στο Dakar 2019.

Ο Matthias Walkner κέρδισε τον Αμερικανό Ricky Brabec για μόλις 22 δευτερόλεπτα. Ο Ricky Brabec ήταν επικεφαλής σχεδόν σε όλη την 2η ειδική διαδρομή. Ο κάτοχος του τίτλου έστειλε έτσι ένα ισχυρό μήνυμα στους αντιπάλους του.

Τρίτος ταχύτερος ο χθεσινός νικητής Joan Barreda, που διατηρεί το προβάδισμα στη γενική κατάταξη χάρη στη τρίτη θέση.

Ο Toby Price τελείωσε την 2η ειδική στην 4η θέση μπροστά από τον Pablo Quintanilla, τον Sam Sunderland και τον Γάλλο της Yamaha, Adrien van Beveren.