20 April 2024
MotoGP 2018

Ο Marquez κερδίζει την 5η συνεχόμενη pole position στο Philip Island

Ο καιρός έπαιξε το ρόλο του σε ένα συναρπαστικό Q2 και τελικά ήταν ο πρωταθλητής που πήρε την pole position, -με τον Viñales και τον Zarco να συμπληρώνουν την πρώτη σειρά.

Καθώς οι κορυφαίοι αναβάτες της κατηγορίας ξεκίνησαν για το Q2 στο Grand Prix της Αυστραλίας, η βροχή έκανε την εμφάνιση της, αλλά δεν κράτησε πολύ.

Η πρώτη θέση άλλαξε αρκετές φορές, με τελικό νικητή της διαδικασίας της pole position τον Παγκόσμιο πρωταθλητή 2018, Marc Marquez, με χρόνο 1’29.199. Αυτή ήταν η 6η pole position της σεζόν αλλά και η 5η συνεχόμενη χρονιά που κερδίζει την Pole στην Αυστραλία, ισοφαρίζοντας τον ρεκόρ του Casy Stoner.

2ο χρόνο με 1’29.509 έκανε ο Maverick Viñales φέρνοντας με το πρώτο Yamaha                στην πρώτη σειρά, ενώ στην 3η θέση με χρόνο 1’29,705 ο Johann Zarco  με το 2ο Yamaha.

Στην δεύτερη σειρά θα είναι ο ταχύτερος της πρώτης ημέρας δοκιμών Andrea IANNONE με χρόνο 1’29.712, μπροστά από τον ομόσταυλό του στην Suzuki Alex RINS, ενώ την σειρά συμπληρώνει ο Jack MILLER  με το πρώτο Ducati.

Ο Valentino ROSSI θα ξεκινήσει τον αγώνα από την 3η σειρά στην 7η θέση, μπροστά από τον Danilo PETRUCCI και τον Andrea DOVIZIOSO με το πρώτο εργοστασιακό Ducati.

Από την 4η σειρά και την 10η θέση ο Hafizh SYAHRIN, μπροστά από τον Pol ESPARGARO με το πρώτο KTM που πέρασε από το Q1, και τον Alvaro BAUTISTA με το δεύτερο εργοστασιακό Ducati, που αντικαθιστά τον Lorenzo. Ο BAUTISTA πέρασε από το Q1 αλλά είχε μια πτώση στο Q2 και δεν μπόρεσε να παλέψει μέχρι το τέλος!