19 March 2024
WSBK 2018

WSBK- Race 1: Ο Marco Melandri κερδίζει τον εναρκτήριο αγώνα της σεζόν στο Philip Island

Στο ψηλότερο σκαλί του πρώτου βάθρου της σεζόν  ανέβηκε ο Marco Melandri, με τον Tom Sykes δεύτερο και τον Chaz Davies να κλείνει το βάθρο του 1ου αγώνα στην Αυστραλία!

Ο Marco Melandri (Aruba.it Racing – Ducati) έκανε έναν εκπληκτικό αγώνα στο Phillip Island και κέρδισε τον εναρκτήριο αγώνα του 2018, μπροστά από τον Tom Sykes (Kawasaki Racing Ομάδα).

Ο Melandri προσθέτει μια ακόμα νίκη σε αυτήν την πίστα, την 4η συνολικά συμπεριλαμβανομένων των MotoGP και των 250 παγκόσμιων πρωταθλημάτων.

Πίσω από τον Sykes, τερμάτισε ο ομόσταυλός του Melandri, Chaz Davies,  που ολοκλήρωσε το πόντιουμ στον τελευταίο γύρο, μπροστά από τον Xavi Fores (Barni Racing Team), και τον τρεις φορές παγκόσμιο  πρωταθλητή, Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team)  που έκλεισε την κορυφαία εξάδα στον τελευταίο γύρο ενώ σε όλο τον αγωνα ήταν στην τρίτη θέση.

Ο Sykes οδήγησε τον αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του αλλά δεν κατάφερε να αντισταθεί στον ρυθμό και το πάθος του Ιταλού που τον πέρασε και έφτιαξε και μια μικρή διαφορα.

Από ένα φαινομενικά ασφαλές βάθρο, και την τρίτη θέση, ο Rea έχασε εντελώς τον ρυθμό, ίσως από κάποιο πρόβλημα αφού κοιτούσε πολλές φορές πίσω του, με αποτέλεσμα να τον φτάσουν και να τον περάσουν οι Davies και Xavi Fores στον τελευταίο γύρο.

Fores τερμάτισε στην 5η θέση και την πρώτη θέση ανεξάρτητης ομάδας στον πρώτο αγώνα της σεζόν.

Μια εκπληκτική μονομαχία είδαμε μεταξύ των δυο Pata Yamaha, με τους Michael van der Mark και  Alex Lowes δίπλα δίπλα, που έκοβε την ανάσα. Τελικά ο Ολλανδός δεν κατάφερε να κρατηθεί και όχι μόνο έχασε από τον ομόσταυλό του αλλά και από τον Leon Camier (Redbull Honda World Superbike Team) και τον Eugene Laverty (Milwaukee Aprilia).

Ο Leandro Mercado, ολοκλήρωσε την κορυφαία δεκάδα, μπροστά από τον Loris Baz και τον Αμερικανό Jake Gagne. Ο Toprak Razgalioglu (Kawasaki Puccetti Racing) ξεκίνησε την καριέρα του στο WorldSBK με την 13η θέση, μπροστά από τους Roman Romas (Team GoEleven Kawasaki) και τον Ondrej Jezek (Guandalini Racing).

Ο 2ος Αγώνας θα γίνει την Κυριακή τα ξημερώματα ώρα Ελλάδας και θα περιμένουμε να δούμε ποιος θα είναι ο νικητής!