ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ

Ο Lüning στην κορυφή του YZ125 bLU cRU Cup SuperFinale

Η βροχή, η λάσπη και η έντονη δράση μπροστά σε ένα δυναμικό και “πολύχρωμο” πλήθος ήταν τα βασικά συστατικά του μεγαλύτερου γεγονός της χρονιάς – το Monster Energy FIM Motocross of Nations – όπου διεξάγει το  YZ125 bLU CRU Cup SuperFinale 2017 με τον Σουηδό Arvid Lüning στην κορυφή μπροστά από δύο εξαιρετικά ταλαντούχους Ιταλούς, τον Francesco Bassi και Kevin Cristino.

Η πίστα της Matterley Basin ήταν βρεγμένη λόγω της νυχτερινής βροχής, το οποίο οδήγησε σε πολύ διαφορετικές συνθήκες δεύτερο αγώνα σήμερα. Με το ψιλόβροχο να μην σταματάει ξεκίνησε ο δεύτερος και τελευταίος αγώνας του Σαββατοκύριακου. Ο Francesco Bassi άνοιξε το δρόμο μέσα απο τη λάσπη με του YZ125 κυνηγώντας τον νικητή του προηγούμενου αγώνα Jorgen-Matthias Talviku. Ο Ιταλός ήταν γρήγορος από τον πρώτο γύρο, αλλά επέλεξε να μείνει πίσω αντί να διακινδυνεύσει μια προσπέραση και έτσι άφησε τον Talviku να περάσει στον δεύτερο γύρο.

Η τεχνική ικανότητα του Talviku ήταν κάτι που φάνηκε αυτό το Σαββατοκύριακο, καθώς η ικανότητα χειρισμού του γκαζιού του Εσθονού ήταν εντυπωσιακή και κατάφερε να πάρει προβάδισμα 15 δευτερολέπτων στους δύο πρώτους γύρους. Η πίστα λόγω της βροχής απαιτούσε μεγάλη δύναμη και διαύγεια ώστε οι αναβάτες να βρουν την πιο στεγνή και ομαλότερη γραμμή. Ο Lüning κατάφερε να βρει τα πατήματα και κερδίσει μερικές θέσεις αφού ξεκινούσε περίπου στο μεσαίο γκρουπ.

Με 5 λεπτά να απομένουν, Talviku είχε μια έξοδο και έχασε το προβάδισμα. Ο Bassi και ο Lüning δεν άφησαν ανεκμετάλλευτο το λάθος του Talviku, που σήμαινε ότι η νίκη του αγώνα και η τελική νίκη της κατηγορίας ήταν πλέον ανάμεσα στους δύο αναβάτες. Το ταλαντούχο ντουέτο των νέων έδωσε τον καλύτερο εαυτό του για τη νίκη, η οποία τελικά πήγε στον Lüning.
Ο Bassi κρατήθηκε στη δεύτερη θέση, ενώ ο νικητής του πρώτου αγώνα, Talviku, βρέθηκε ενάντια στις δύσκολες συνθήκες της διαδρομής. Οι τελευταίοι γύροι ήταν μια μάχη επιβίωσης για εκείνον. Ο Γάλλος, ο Pierre Moine ήταν ένας αναβάτης που ξεχώριζε. Ο δεκαεξάχρονος χρησιμοποίησε την εξαιρετική του ισορροπία και την ικανότητά του να διαβάσει τις δύσκολες συνθήκες για να τερματίσει τρίτος μπροστά από τον Mirko Dal Bosco και Kevin Cristino. Ο Talviku τερμάτισε ένατος.

Μετά από ένα έντονο και γεμάτο προκλήσεις, αλλά εξαιρετικά διασκεδαστικό, Σαββατοκύριακο, πέντε αναβάτες επελέγησαν για να παρακολουθήσουν το Master Class CRL bLU στην Ιταλία στο τέλος αυτού του μήνα. Οι τρεις κορυφαίοι αναβάτες είναι ο δεκαεξάχρονος Σουηδός Arvid Lüning, ο δεκαεξάχρονος Ιταλός Francesco Bassi και ο δεκατετράχρονος συμπατριώτης του Kevin Cristino, των οποίων η ομαδα θα συμπληρωθεί από δύο παιδιά που έκαναν wildcard συμμετοχή. Τον νικητής του πρώτου αγώνα, τον δεκαπεντάχρονο Εσθονό Jorgen-Matthias Talviku και τον δεκαεξάχρονο Γάλλο Pierre Moine.

Οι πέντε αναβάτες που θα συμμετέχουν στο το  blu cru Master Class θα αγωνιστούν μαζί με δεκαπέντε ταλαντούχους νέους αγωνιζόμενους στην κατηγορία R3 bLU cRU Challenge – η σειρά ανάπτυξης της νεολαίας της Yamaha, η οποία συμπίπτει με το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Superbike. Από τους πέντε φιναλίστ που φτάνουν στην κύρια κατηγορία blu cru , ένας αναβάτης που θα έχει αποδείξει ότι έχει την επιθυμία, το ταλέντο και τη στάση του να είναι κάτι σπουδαίο, θα επιλεγεί ως ο νικητής του 2017 YZ125 blu cRU . Θα ανταμειφθεί με επαγγελματικό συμβόλαιο για να τρέχει με GYTR με κιτ  YZ125 το 2018 στο πρωτάθλημα  EMX125 και για μια θέση στην επίσημη ομάδα EMJ125 του MJC Yamaha.