WSBK 2019

Ο Jonathan Rea κέρδισε άνετα το 1ο αγώνα στο Κατάρ χαρίζοντας το τίτλο κατασκευαστών στην  Kawasaki

Ο Jonathan Rea παίρνει άνετα την 15η νίκη της σεζόν στο 1ο αγώνα στο Κατάρ και με αυτή του την νίκη ο Jonathan Rea χαρίζει στην Kawasaki τον τίτλο του κατασκευαστή.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής ξεκίνησε τέλεια από τη Pole position και έμεινε άνετα μπροστά μέχρι την καρό σημαία!

Στην δεύτερη θέση ήταν μέχρι 5 γύρους πριν το τέλος π Alex Lowes, αλλά υποχώρησε στην επίθεση του Davies που ξεκίνησε από την 12η θέση στην σχάρα εκκίνησης, τερματίζοντας στην 2η θέση!

Ο Lowes ολοκλήρωσε το βάθρο για να κρατήσει και την τρίτη θέση στην κατάταξη των αναβατών.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Alvaro Bautista που ξεκίνησε από την 7η θέση της σχάρας, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην μάχη του βάθρου.

Μεγάλη και θεαματική μάχη με προσπεράσεις έγινε για την 5η θέση μεταξύ των Haslam, van der Mark, Baz και Razagatlioglu, με νικητή τελικά τον Leon Haslam, μπροστά από τον Michael van der Mark να κλείνει την κορυφαία εξάδα!

Στην έβδομη θέση τερμάτισε ο Loris Baz, ενώ ο Toprak Razagatlioglu είχε έξοδο και έμεινε πολύ πίσω τερματίζοντας 11ος

Ο Markus Reiterberger εντυπωσίασε για τη BMW στην όγδοη θέση και πήρε το καλύτερο αποτέλεσμα από το Assen, με τον συμπαίκτη του Tom Sykes να μπερδεύετε με το πίσω μέρος του Kawasaki του Haslam στον δεύτερο γύρο και να πέφτει.

Ο Eugene Laverty τερμάτισε στην 9η θέση, μπροστά από τον Leon Camier που έκλεισε την κορυφαία δεκάδα.