ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥΠαν.Πρ.Ταχ. 2016

Ο Δημήτρης και ο Νίκος Καρακώστας στον 2ο αγώνα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος

Ο Δημήτρης και ο Νίκος έκαναν μια στάση από τις ευρωπαϊκές πίστες του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Superbike που συμμετέχουν στο European Junior Cup και πραγματοποίησαν μια έκτακτη συμμετοχή στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας που έγινε στο Αυτοκινητοδρόμιο των Σερρών στις 15 Μαΐου.

13260071_481002298777150_6062322892732569165_nΤα δύο αδέρφια αγαπούν και στηρίζουν το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και ήθελαν πολύ να συμμετέχουν αλλά λόγω κοινών ημερομηνιών πέρυσι και φέτος δεν τα είχαν καταφέρει. Η ευκαιρία που τους δόθηκε στον δεύτερο αγώνα του Πανελληνίου ήταν σημαντική τόσο για να οδηγήσουν στην γρήγορη πίστα των Σερρών όσο και να βρεθούν με άξιους και δυνατούς συναθλητές τους.

IMGP8006Ο Νίκος αγωνίστηκε στην κατηγορία OPEN με την περσινή  μοτοσυκλέτα του European Junior Cup HONDA CB 650F, μια μοτοσυκλέτα 65 ίππων, μη ανταγωνιστική για την κατηγορία αλλά του πρόσφερε έναν αγώνα που ευχαριστήθηκε! Κάνοντας μια καλή εκκίνηση μπόρεσε και ακολούθησε τον ρυθμό του αγώνα αρκετά ικανοποιητικά. Χαρακτηριστική ήταν η αντίδραση της ομάδας να τον παρακολουθεί από τις πίσω στροφές που έκανε πολύ καλές προσπεράσεις. Το τριήμερο του αγώνα κατάφερε σταδιακά να βελτιώσει τον προσωπικό του χρόνο και να τερματίσει 12ος στους 21 αναβάτες.

IMGP9967Ο Δημήτρης αγωνίστηκε στην κατηγορία SUPERSPORT με την μοτοσυκλέτα που αγωνιζόταν ο πατέρας του Γιώργος HONDA CBR 600. Για πρώτη φορά έλαβε μέρος ένας τόσο νέος αναβάτης σε αυτή την κατηγορία (16μιση ετών) και οι επιδόσεις του ήταν πάρα πολύ καλές. Στα χρονομετρημένα είχε τον πέμπτο χρόνο και στο πρωινό ζέσταμα του αγώνα έκανε τον πρώτο χρόνο. Η πρώτη στροφή τον βρήκε στην τρίτη θέση σε απόσταση αναπνοής από τους δύο πρώτους κάτι που συνεχίστηκε για αρκετούς γύρους. Με γρήγορο και σταθερό γυρολόγιο κατάφερε τον ταχύτερο γύρο του αγώνα και την μεγαλύτερη τελική ταχύτητα βελτιώνοντας συγχρόνως και το προσωπικό του ρεκόρ. Ο συναγωνισμός ήταν έντονος και στην προσπάθεια του να προσπεράσει έκανε έξοδο που του στέρησε πολύτιμο χρόνο. Τερμάτισε στην τρίτη θέση χαρούμενος για το αποτέλεσμα !

IMGP7091Νίκος : Χάρηκα πολύ τον αγώνα και δε με ενόχλησε που είχα πιο αργή μοτοσυκλέτα. Σκοπός μου ήταν να συμμετάσχω στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και να μπορέσω να κάνω καλό χρόνο. Το να αγωνίζεσαι στο εξωτερικό είναι πολύ σπουδαίο αλλά το να αγωνίζεσαι στην χώρα σου είναι εξίσου σημαντικό.

IMGP7540Δημήτρης : Ήθελα πολύ να συμμετάσχω στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και στην “μεγάλη” κατηγορία ! Ο ανταγωνισμός με βοηθάει να πιεστώ και να γίνω καλύτερος και οι συναθλητές μου με αντιμετώπισαν με πολύ αγάπη και τους ευχαριστώ πολύ. Χάρηκα πολύ το χειροκρότημα του κόσμου στην απονομή !

Δίπλα στον Νίκο και τον Δημήτρη στον 2o αγώνα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος ήταν