WSBK 2020

Ο Andrea Locatelli κέρδισε την Pole Position στην Supersport στο Phillip Island

Τρεις κατασκευαστές αποτελούν την πρώτη σειρά της σχάρας, καθώς η μάχη του WorldSSP ξεκίνησε στην Αυστραλία

Το Phillip Island φιλοξενεί την έναρξη του παγκόσμιου πρωταθλήματος Supersport, με τον Andrea Locatelli να κερδίζει την πρώτη Superpole της σεζόν 2020 WorldSSP.

Ο Andrea Locatelli έκανε χρόνο 1’32.176, που του χάρισε την πρώτη θέση στην σχάρα εκκίνησης, μπροστά από τον παγκόσμιο πρωταθλητή 2019, Randy Krummenacher (MV Agusta Reparto Corse) και τον Lucas Mahias (Kawasaki Puccetti Racing) που κατέκτησαν τη δεύτερη και την τρίτη θέση αντίστοιχα.

Τόσο ο Locatelli όσο και ο Krummenacher έσπασαν το παλιό ρεκόρ πίστας της κατηγορίας WorldSSP στην Αυστραλία.

Ο Jules Cluzel (GMT94 Yamaha) κατέκτησε την τέταρτη θέση, στη δεύτερη σειρά και θα διπλά στους Raffaele de Rosa (MV Agusta Reparto Corse) και Philipp Oettl (Kawasaki Puccetti Racing).

Ο Steven Odendaal (EAB Ten Kate Racing) θα ξεκινήσει από την έβδομη θέση μπροστά από τον Ισπανό αναβάτη Isaac Viñales (Kallio Racing). Ο Corentin Perolari, κέρδισε την ένατη θέση και θα ολοκληρώσει την τρίτη σειρά στην σχάρα με τον Federico Fuligni (MV Agusta Reparto Corse) να ολοκληρώνει την πρώτη δεκάδα.