18 April 2024
Scramble 2017

Ο 1ος Αγώνας του 2017 στην Κρήτη ήταν χωμάτινος – Φωτο

Την Κυριακή 5 Φεβρουαρίου στον χώρο της δημοτικής πίστας motocross του Αρκαλοχωριου διοργανώθηκε ο 1ος αγώνας για το Παγκρήτιο κύπελλο scramble  του 2017 υπο την αιγίδα της ΑΜΟΤΟΕ απο τον ΑΣΗ.

Πολύτιμη η βοήθεια για άλλη μια φορά απο τον δημο Μινωα πεδιάδος και απο τον Συμοσκα.

Οπως φαίνετε και η φετινή χρονιά θα ειναι πολυ δυνατή με πολλές συμμετοχές και έντονο συναγωνισμό σε ολες τις κατηγορίες.

Η διαδρομή αυτη την φορά ηταν σαφώς πιο endur-άδικη με πάρα πολύ μονοπάτι   και τεχνικά κομμάτια με το 80% της διαδρομής να είναι εκτος πίστας motocross.

H ημέρα ήταν αρκετά ζεστή χωρίς να υπάρχει σκόνη ενώ  οι θεατες ξεπέρασαν τους 500.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τωρα . . . η κατηγορία των νέων για φέτος έχει νέα πρόσωπα και πρωταγωνιστές!!  Ο Κουβαρας στον 1ο του μόλις  αγώνα κατάφερε να πάρει την πρωτιά με τους Γερακακη και Μαυρογιαννακη να συμπληρώνουν το βάθρο και όπως φαίνετε εαν ακολουθούσουν ολο το κύπελλο θα είναι και οι πρωταγωνιστές για φέτος.

Στους βετεράνους ο νικητής των τελευταίων αγώνων Καριοτακης συνέχισε το σερί του και παραμένει βασιλιάς της κατηγορίας με δεύτερο τον Κουφαλη ο οποίος θα ακολουθήσει φέτος αυτή την κατηγορία , με τρίτο την παλιά καραβάνα Ντεντακη.

Στην sp1  , ο Γιαγκιοζης Σ  δεν άφησε περιθώριο σε κανένα να τον αμφισβητήσει και πήρε μια εύκολη νίκη με δεύτερο τον σταθερότατο Βασιλακη και τρίτο τον ανεβασμένο Κακαβελακη απο τα Χανιά.

Στο βαθρο της sp2 έγινε κατάληψη απο το Ρεθυμνο!!

Παναρετακης , Λιονης και Μιτιλινεος ηταν οι ταχύτεροι…..ο Παναρετακης οδήγησε σχεδόν αλάνθαστα και σταθερά και πήρε την νίκη με τον ταχύτατο αλλα οχι και τόσο σταθερό Λιονη δεύτερο , ενω ο γερόλυκος Μιτιλινεος με την καινούρια του γιαπωνεζουλα τερμάτισε τρίτος με βλέψεις για ψηλότερες θέσεις στους επόμενους αγώνες.

Τέλος στην κατηγορία expert ο Διακακης Ν και Πασπατης έκαναν το 1-2 και έδωσαν όμορφο θέαμα στους θεατές.

Το ραντεβού για τον 2ο αγώνα του κυπέλλου ανανεώθηκε για την Κυριακή 26 Μαρτίου  στο Αρκάδι.