Παν.Πρ.Ταχ. 2013

O Καρακατσάνης κατακτά την Νίκη στα Supersport στην Τρίπολη στον 1ο Αγώνα του Π.Π.Τ. 2013.

Ο Τρίτος αγώνας της ημέρας ήταν αυτός της κατηγορίας SuperSport όπου το θέαμα ήταν αντίστοιχο με του εξωτερικού, αφού οι μάχες και οι εναλλαγές στην στη κατάταξη ήταν πολυάριθμες.

IMG_8408

Ο Άλεξ Παπαγεωργίου έκανε μια πολύ δυναμική εκκίνηση, αφού στην δεύτερη στροφή κιόλας είχε περάσει τον Μιχάλη Κουτσουμπό ,που ήταν ο πρώτος που έστριψε στην Κ1, και κράτησε την θέση αυτή για μερικούς γύρους , μέχρι που ο Βαγγέλης Καρακατσάνης τον πέρασε και διεκδίκησε επάξια την νίκη με το τελικό αποτέλεσμα να τον δικαιώνει.

IMG_8446

Το σκηνικό συνεχώς άλλαζε με την τελική 3αδα να διαμορφώνετε μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα. Για αρκετούς γύρου πίσω από τον Βαγγέλης Καρακατσάνη ήταν ο Γρηγόρης Παναγιωτόπουλος όπου έκανε επιθέσεις στον Καρακατσάνη αλλά  δεν κατάφερε νικήσει τον αποφασισμένο Καρακατσάνη.

IMG_8475

Στην συνέχεια ο Παναγιωτόπουλος δεν κατάφερε να μείνει στην δεύτερη θέση μιας και ο κάτοχος της Pole position Σάκης Συνιώρης πέρασε μπροστά μετά από μια «τρελή» κούρσα αφού  είχε μια πολύ κακή εκκίνηση και έμεινε πίσω. Ο Συνιώρης κατάφερε από την 7η θέση να φτάσει στην 2η κάνοντας τον έκπληκτο γύρο με χρόνο  00:57.047 που ήταν και ο καλύτερος χρόνος συνολικά όλων των αγώνων της ημέρας.

IMG_8748
6ος τελικά τερμάτισε ο Άλεξ Παπαγεωργίου, πίσω από τον Σταύρο Τριντή και το Σωτήρη Μπεγνή που έδωσαν μια σκληρή και διαρκή μάχη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

IMG_8502
Λίγο ποιο πίσω την δική ους μάχη έδωσαν σχεδόν σε όλο τον αγώνα ο Γιάννης Τζορτζόπουλος που τερμάτισε τελικά στην 7η θέση μπροστά από τον Μιχάλη  Κουτσουμπό  και τον 9ο  Γιώργο Καρακώστα που επέστρεψε στους αγώνες μετά από τρία χρόνια απουσίας, δηλώνοντας συμμετοχή την τελευταία στιγμή μετά από «πίεση» των γιων του.

IMG_8643

Την δεκάδα έκλεισε ο Σεραφείμ Συφναίος. Ακολούθησαν στην 11η θέση ο Γίωργος Μανδρώνης, στην 12η ο Θανάση Παπαθανασίου, 13η ο Κων/νος Σακκελαρίου και τέλος στην 14η θέση ο Γιώργος Χάλαρης.

IMG_8436
Μια μηχανική βλάβη ανάγκασε τον Νίκο Ζαφείρη στον 11ο γύρω να εγκατάλειψη τον αγώνα.