MXoN των Εθνών 2014ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ

MXoN των Εθνών: Πρόκριση για την Ελλάδα στον Β Τελικό της Κυριακής!

Πρόκριση για την Ελλάδα Μετά από τρεις αρκετά δύσκολους προκριματικούς αγώνες οι Έλληνες αθλητές κατάφεραν ανάμεσα σε 34 ομάδες να προκριθούν στον Β Τελικό της Κυριακής όπου θα διεκδικήσουν την μία και μοναδική θέση που οδηγεί στον Μεγάλο Τελικό του Motocross των Εθνών 2014.

mxon_hellas1

Η Ελλάδα τερμάτισε στην 28η θέση ανάμεσα στις καλύτερες χώρες του παγκόσμιου motocross. Την αρχή έκανε ο Δημήτρης Κοντολέτας συμμετέχοντας στην κατηγορία MXGP τερματίζοντας στην 29η θέση μετά από κακή εκκίνηση και μουδιασμένο ξεκίνημα της ημέρας στα δοκιμαστικά. Μετέπειτα ήρθε η σειρά του Γιάννη Τουρατζίδη που κέρδισε πολλές μάχες τερματίζοντας τελικά στην 26η θέση.

mxon_hellas_106

Τέλος ο Παναγιώτης Κουζής έκλεισε την ημέρα στην κατηγορία ΟΡΕΝ έχοντας να αντιμετωπίσει την δυσκολία της πίστας που είχε ταλαιπωρηθεί από προηγούμενα σκέλη. Τερμάτισε και αυτός στην 26η θέση της κατηγορίας του, ανεβάζοντας την Ελλάδα στην 28η θέση των προκριματικών.

mxon_hellas_108

Αύριο η ομάδα μας έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει στον Β Τελικό την μία και μοναδική θέση που οδηγεί στα τρία σκέλη του Μεγάλου Τελικού ή να παλέψει για μια από τις θέσεις 21 έως και 32.