29 March 2024
motoGP 2015

MotoGP: Τεράστια νίκη του Valentino Rossi στο Κατάρ!

Ο Εννέα φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής Valentino Rossi κέρδισε την πρώτη νίκη του MotoGP της σεζόν 2015 στο Κατάρ, μετά από μια τρομερή μάχη με τον Dovizioso.rossi

Ο Rossi έκανε έναν εκπληκτικό αγώνα κατακτώντας την πρώτη του νίκη σε έναρξη της σεζόν από το 2010.
Ο αγώνας ήταν εκπληκτικός και γεμάτος εκπλήξεις αφού στην εκκίνηση ένα από τα φαβορί του αγώνα και περσινός νικητής Marc Marquez έκανε λάθος στην πρώτη στροφή και βρέθηκε τελευταίος!

Η μάχη μπροστά ήταν εκπληκτική με τον Dovi να παλεύει με τον Lorenzo και να αλλάζουν θέση  στην κορυφή της κούρσας με τον Jannone και τον Rossi να παρακολουθούν από πίσω την μάχη περιμένοντας να κάνουν την κίνηση τους.

qatar-vathro-2015

Τελικά ο Γιατρός έκανε την κίνηση του και κατάφερε και πέρασε τον Jannone και τον Lorenzo και άρχισε να δίνει την μάχη του με τον Dovi κάνοντας την μάχη του βάθρου Ιταλική υπόθεση, αφού τελικά τερμάτισε πρώτος και κατάφερε με την πείρα του να κάνει τις κινήσεις που χρειαζόταν για να κρατήσει την πανίσχυρη Ducati πίσω του, στέλνοντας σε όλους ένα ισχυρό μήνυμα ότι είναι εκεί δυνατός, ανταγωνιστικός και ικανός για όλα!
Στην δεύτερη θέση τελικά ο Dovizioso (+ 0.174s) με τον Jannone (+ 2.250s) να συμπληρώνει το βάθρο με τα Ducati που τελικά είχαν την απόδοση που όλοι περίμεναν!
Ο Jorge Lorenzo (+2.707s) που οδήγησε για πολλούς γύρους τον αγώνα τερμάτισε τελικά στην 4η θέση!

Εν το μεταξύ ο Marquez κάνοντας έναν δικό του ξέφρενο αγώνα έφτασε στην 5η θέση (+ 7.P 036s), μπροστά από τον ομόσταυλό του Dani Pedrosa (+ 10.755s) που τερμάτισε στην 6η!

Ο Cal Crutchlow (+ 12.384s) τερμάτισε στην 7η θέση, μπροστά από τους δυο οδηγούς της Monster Yamaha Tech 3της Bradley Smith και Pol Espargaro.
Στις θέσεις 10 και 12 τερμάτισαν άλλα δυο Ducati με τους Yonny Hernandez και Danilo Petrucci αντίστοιχα, ενώ ανάμεσα τους στην 11 θέση τερμάτισε ο Aleix Espargaro  με την Suzuki που επανήλθε φέτος στους αγώνες!

Ο Hector Barbera (+ 33.625s) τερμάτισε ως η κορυφαία Open μοτοσυκλέτα στην 15η θέση.