motoGP 2012

MotoGP : Stoner με άνεση την Pole στην Αυστραλία!

Σαν να μην είχε αντίπαλο ο  Casey Stoner  πήρε πολύ άνετα την pole position μπροστά στους συμπατριώτες του και έβαλε τα θεμέλια για μια ακόμα νίκη αύριο , την 6η κατά σειρά,  στην Αυστραλία.

Δεν ήταν όλα ρόδινα για τον Αυστραλό μιας και μια πτώση στα πρώτα 20 λεπτά της διαδικασίας «τρόμαξε» πολλούς και  ανάγκασαν τον Stoner να επιστρέψει περπατώντας στο box της ομάδας και να πάρει τη δεύτερη μοτοσικλέτα του και  να βγει αμέσως πάλι έξω κάνοντας μετά από ένα γύρο  1:29. Στους  τελευταίους γύρους σημείωσε το 1:29.623 που του χάρισε τελικά την pole, ενώ αν δεν σταματούσαν στο τέλος λόγο βροχής ίσως να το είχε κατεβάσει και άλλο

Από τη δεύτερη θέση στην σχάρα εκκίνησης θα εκκινήσει  ο Jorge Lorenzo ο όποιος  προσπάθησε να σημειώσει έναν γρήγορο γύρο που θα του εξασφάλιζε την πρώτη σειρά. Ο Lorenzo κατάφερε να αφήσει πίσω του τον μεγάλο του αντίπαλο στο πρωτάθλημα Dani Pedrosa.

Ο Dani Pedrosa είχε  πρόβλημα στο να βρει το κατάλληλο στήσιμο στη μοτοσικλέτα του. Ο Ισπανός μπήκε  πολλές φορές στο box και  στο τέλος με τα μαλακά ελαστικά κατάφερε να γράψει έναν καλό χρόνο που τον έφερε στην πρώτη σειρά εκκίνησης στην 3η θέση , ελπίζοντας αύριο να πάει καλυτέρα και να μπορέσει να τερματίσει μπροστά από τον συμπατριώτη του.

Πίσω  3 δορυφορικοί αναβάτες στις θέσεις 4, 5, 6, Cal Crutchlow Stefan Bradl και Andrea Dovizioso. Ο Alvaro Bautista ακολούθησε στην 7η θέση, ενώ πρώτη Ducati στην κατάταξη ήταν του Valentino Rossi στην 8η θέση. Έκπληξη ήταν η 9η θέση του Randy De Puniet με την Aprilia ART. Τη δεκάδα έκλεισε ο Nicky Hayden, ενώ πιο πίσω έμειναν οι Abraham, Espargaro και Barbera.

Ο αγώνας αύριο αρχίζει στις 7 το πρωί ώρα Ελλάδας .