motoGP 2015

MotoGP: O Rossi παίρνει δραματική νίκη μετά από επική μονομαχία με τον Marquez

Ο Valentino Rossi κερδίζει με φοβερό τρόπο μετά από έναν απίστευτο αγωνα και μεγάλη μάχη με τον Marc Marquez στο Assen.

46-rossi_

Μπροστά σε 97.000 οπαδούς στο θρυλικό TT Circuit Assen έγινε μία από τις μεγαλύτερες μάχες του MotoGP που έχει δώσει ο εννέα φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής Valentino Rossi με τον Marc Marquez σε ένα δραματικό τέλος όπου κατάφερε να πάρει την 111η νίκη του και να μεγαλώσει το προβάδισμά του στην βαθμολογία.

Ο Marquez έκανε μια κίνηση στον Rossi, στο τελικό σικέιν στο τελευταίο γύρο και ήρθε σε επαφή με τον Ιταλό. Ο Rossi πέρασε κατ ‘ευθείαν από το χώμα κόβοντας την στροφή και κατάφερε να μείνει όρθιος και να πάρει την καρό σημαία με 1.242s μπροστά από τον Marquez, κερδίζοντας την τρίτη νίκη της σεζόν και πρώτη από την pole position, από το Misano το 2009.

gp-8-2015-2 gp-8-2015-3 gp-8-2015-4

Ο Rossi, ξεκινώντας από την pole position για πρώτη φορά από την Βαλένθια την περασμένη σεζόν, έστριψε πρώτος στην πρώτη στροφή και έμεινε μπροστά μέχρι που 6 γύρους πριν το τέλος τον περάσει ο Marquez στην Κ1. Ο Marquez τον ακολουθούσε στην ρόδα σχεδόν σε όλο τον αγωνα.

Ο Rossi στη συνέχεια απάντησε 3 γύρους μετά και ξαναπήρε το προβάδισμα στην Κ 10. Ο Ιταλικός στη συνέχεια έκανε τον ταχύτερο γύρο του αγώνα, σε μια προσπάθεια να απομακρυνθεί από τον Marquez, αλλά αυτός  απάντησε στον τελευταίο γύρο και πάλι στο τελικό σικέιν αλλά χωρίς επιτυχία.

99-lorenzo__gp_3302.gallery_full_top_fullscreen

Ο Jorge Lorenzo έκανε μια φοβερή εκκίνηση από την όγδοη θέση στο grid, και βρέθηκε στην τρίτη θέση μετά τον πρώτο γύρο κάνοντας φοβερές προσπεράσεις. Όλες οι ελπίδες του Ισπανού να κάνει πέντε νίκες στη σειρά εξαφανίστηκε λίγο αργότερα καθώς ο Rossi και ο Marquez άνοιξε διαφορα από αυτόν που όλο και μεγάλωνε.  Ο Lorenzo τελικά τερμάτισε τρίτος με 14.576s πίσω από τον ομόσταυλό του.

Ο οδηγός της Ducati, Andrea Iannone (+ 19.109s) τερμάτισε τέταρτος , μόλις πάνω από τέσσερα και μισό δευτερόλεπτο πίσω από τον Lorenzo.

gp-8-2015-5

Ο Pol Espargaro κέρδισε μια απίστευτη μάχη για την Πέμπτη θέση όπου έδωσαν μάχη πολλοί αναβάτες. Ο Ισπανός τερμάτισε ως ο πρώτος Δορυφορικός αναβάτης, 0.105s μπροστά από τον Cal Crutchlow που συμπλήρωσε την πρώτη εξάδα. Ο Bradley Smith τερμάτισε έβδομος μπροστά από τον Dani Pedrosa (+ 24.656s) όπου τερμάτισε όγδοος.

Οι αναβάτες της ομάδας της Suzuki Ecstar, Aleix Espargaro και Maverick Viñales τερμάτισαν στην ένατη και δέκατη αντίστοιχα, μπροστά από τον Danilo Petrucci και τον  Andrea Dovizioso που συμπλήρωσε την πρώτη δωδεκάδα.

Ο Scott Redding τερμάτισε 46.663s πίσω από τον Rossi στην 13η θέση, μπροστά από τον Yonny Hernandez,  ενώ ο Loris Baz τερματίζοντας στην 15η θέση, πήρε την νίκη στην κατηγορία Open

gp-8-2015-1

Με (163 βαθμούς) έχει ανοίξει το προβάδισμά του στη βαθμολογία του πρωταθλήματος από τον Lorenzo (153 βαθμούς ) στους 10 βαθμούς με δέκα αγώνες να απομένουν.