MotoGP 2016

MotoGP: Ο Lorenzo λέει αντίο στην Yamaha με μια επιβλητική νίκη στην Valencia

Στoν 250ο  του Grand Prix, o Jorge Lorenzo είπε αντίο στην Yamaha, χαρίζοντας της ένα εκπληκτικό διήμερο με μια καταπληκτική pole position και μια επιβλητική νίκη στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς !

_gp_2482-gallery_full_top_fullscreenΟ ήδη παγκόσμιος πρωταθλητής, Marc Marquez  τερματισε στην δεύτερη θέση, μετά από έναν εκπληκτικό αγώνα για την δεύτερη θέση! Ο Andrea Iannone συμπλήρωσε το βάθρο, χαρίζοντας ένα καλό αποτέλεσμα στην Ducati, όπου αγωνίστηκε για τελευταία φορά με τα χρώματα της.
Ο Lorenzo έκανε καλή εκκίνηση από την pole, αλλά ήταν Iannone ο οποίος έστριψε πρώτος στην πρώτη στροφή, όμως ο Ισπανός πέρασε αμέσως μπροστά και αμέσως άρχισε να κάνει διάφορα στην κορυφή, όπου έμεινε μέχρι την καρό σημαία!

Για την δεύτερη θέση έγινε η θεαματικότερη μάχη μεταξύ τριών οδηγών, αφού οι Iannone, Valentino Rossi και Marquez, άλλαξαν θέσεις πολλές φόρες, με τους δυο Ιταλούς να δίνουν συνέχεις μονομαχίες μεταξύ τους!

_gp_4401-gallery_full_top_fullscreenΜε 10 γύρους να απομένουν ο Marquez, που έκανε μια πολύ άσχημη εκκίνηση και βρέθηκε 7Ος , έκανε την επίθεση του και πέρασε στην δεύτερη θέση και άρχισε αμέσως να ανοίγει την διάφορα του από τους υπόλοιπους φτάνοντας μέχρι το τέλος του αγώνα να κατεβάσει την διάφορα του από τον Lorenzo στην κορυφή από τα 5 δευτερόλεπτα σε μόλις 1.185s

Για την τρίτη θέση έδωσαν μάχη οι δυο Ιταλοί με νικητή τελικά τον Ian none, ενώ ο Rossi τερμάτισε στην 4η θέση μπροστά από τον Maverick Viñales, που σε όλο τον αγώνα ήταν ακριβώς πίσω από τους τέσσερεις πρώτους, χωρίς όμως να μπορέσει να επιτεθεί για μια καλύτερη θέση!

29-andrea-iannone-ita_gp_4891-gallery_full_top_fullscreenΣτην 6η θέση τερματισε ο Pol Espargaro που κέρδισε την μάχη με τον Andrea Dovizioso. Ο Aleix Espargaro τερματισε στην 8η θέση, μπροστά από τον Bradley Smith και τον Alvaro Bautista που έκανε μια καλή εμφάνιση στο τελευταίο αγώνα του με την Aprilia Racing Team Gresini στην ειδική  έκδοση “RED”, ολοκληρώνοντας την πρώτη δεκάδα, ολοκληρώνοντας μια χρονιά με εντυπωσιακή πρόοδο.

19-alvaro-bautista-esp_gp_4564-gallery_full_top_fullscreenΟ Dani Pedrosa είχε πτώση στο 6ο γύρο ευτυχώς χωρίς να τραυματιστεί. Ο Cal Crutchlow, επίσης είχε μια πτώση αλλά παρόλα αυτά κέρδισε τον τίτλο του κορυφαίου Ανεξάρτητου αναβάτη.

Ο Mika Kallio, που έκανε το ντεμπούτο του με το νέο KTM RC16, δεν πήρε δυστυχώς την καρό  σημαία μετά την τεχνικό πρόβλημα, αλλά το Αυστριακό εργοστάσιο έχει τώρα το 2017 μπροστά του και μια ολόκληρη σεζόν!

36-mika-kallio-fin_gp_4920-gallery_full_top_lgΣτο πρωτάθλημα των εργοστασίων νικήτρια ήταν η Honda με 369 βαθμούς, 16 βαθμούς διάφορα μπροστά από την Yamaha και 108 από την Ducati.

Στις ομάδες το πρωτάθλημα το κέρδισε η Movistar Yamaha MotoGP με 482 βαθμούς, 28 βαθμούς διάφορα μπροστά από την Repsol Honda Team και 186 από την Ducati Team.