19 April 2024
motoGP 2015

MotoGP: Ο Lorenzo κερδίζει στο Brno και παίρνει πρωτοπορία στο πρωτάθλημα

Ο οδηγός της Yamaha, Jorge Lorenzo κάνει την 5η νίκη της σεζόν στο Grand Prix της Τσεχίας και γίνετε η πρώτη Yamaha που κερδίζει το Brno  από το 2010.

002_003_99-lorenzo__gp_8022.gallery_full_top_fullscreen

Ο Ισπανός πήρε την καρό σημαία του αγώνα, με 4.462s διαφορά από τον Marc Marquez, ενώ ο ομόσταυλός του, Valentino Rossi τερμάτισε στην τρίτη θέση. Ο Lorenzo βρίσκεται τώρα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, με 211 βαθμούς με τους ίδιους βαθμούς με τον Rossi.

Οι συνθήκες ήταν σχεδόν τέλειες για τον αγώνα του MotoGP στην πίστα του Brno που έχει μήκος  5,2 χιλιόμετρο, με τον ήλιο να λάμπει και τις θερμοκρασίες να πλησιάζουν τους  42C.

Πάνω από 138.000 οπαδοί είχαν κατακλίσει τις κερκίδες στην  πίστα για να γιορτάσουν την 50η επέτειο από το πρώτο GP στο Brno, και το σκηνικό είχε στηθεί τέλεια για μια αναμέτρηση μεταξύ των κορυφαίων τριών αναβατών στην κατάταξη του πρωταθλήματος.

005_005_46-rossi-93-marquez-99-lorenzo_motogp-podium.gallery_full_top_fullscreen

Οι τρεις αναβάτες είχαν διαφορετικές επιλογές ελαστικών, ο Lorenzo είχε μεσαία εμπρός και πίσω, ο Rossi είχε σκληρό εμπρός και πίσω και ο Marquez με μεσαίο εμπρός και σκληρό πίσω.

Όλες οι ελπίδες για μια δραματική μάχη μεταξύ των τριών , Lorenzo, Rossi και Marquez διαψεύσθηκαν σχεδόν αμέσως, αφού ο Rossi κόλλησε στην αρχή και δεν κατάφερε να πεταχτεί και να κρατηθεί μαζί με τους δυο πρώτους. Ο ιταλός, παρότι ξεκίνησε από την 3η θέση στο grid, και είχε δουλέψει σκληρά κατά τη διάρκεια του τριήμερου για να διασφαλίσει ότι δεν άφηνε τον Marquez και Lorenzo να του ξεφύγουν κατά την έναρξη του αγώνα, όπως στην Ινδιανάπολις.

02_motogp__gp_6451.gallery_full_top_fullscreen

Ο Lorenzo και ο Marquez μπήκαν αμέσως μπροστά, και έκαναν διαφορά 1,5 δευτερόλεπτα στο τέλος του πρώτου γύρου. Ο Rossi βρέθηκε πίσω από τον Andrea Dovizioso, και στο δεύτερο γύρο, η διαφορά με τους αντιπάλους του ήταν ήδη πάνω από δύο δευτερόλεπτα.

Ο Marquez ήταν στο ρυθμό του Lorenzo και οι δύο τους ήταν  σχεδόν 0.5s ταχύτεροι από ό, τι ο Rossi και μετά από έξι γύρους η διαφορά ήταν έως και 4 δευτερόλεπτα.

06_motogp__gp_6648.gallery_full_top_fullscreen
Ο Lorenzo κατάφερε να απομακρυνθεί  από τον Marquez, και να ανοίξει την διαφορά του από τον συμπατριώτη του από το μέσο του αγώνα και μετά. Ο  Lorenzo διαχειρίστηκε πολύ καλά την διαφορά του, και κανείς δεν είχε μια απάντηση για τον τέλειο ρυθμό του.
Ο δύο φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής MotoGP  πήρε την 38η νίκη του MotoGP με άνεση και διαφορά 4 0,4 δευτερόλεπτα από τον Marquez.

Ο Rossi τελικά τερμάτισε τελικά 10.397s πίσω από τον πρώτο  Lorenzo συνεχίζοντας το σερί που έχει να παίρνει βάθρο σε κάθε αγώνα αυτή τη σεζόν.

03_motogp__gp_6488.gallery_full_top_fullscreen

Ο οδηγός της Ducati, Andrea Iannone (+ 13.071s) τερμάτισε στην τέταρτη θέση,  αφού ήταν ο νικητής σε μια εξαιρετική μάχη προς το τέλος του αγώνα με τον ομοσίτου του, Andrea Dovizioso και Dani Pedrosa (Repsol Honda). Ο Pedrosa, ο οποίος είχε ένα μικρό τραυματισμό στο αριστερό πόδι μετά από ένα highside στο FP2, έσφιξε τα δόντια του και έκανε ένα κάλο αγώνα και ενώ ξεκίνησε 9ος  στο grid  τερμάτισε τελικά 5ος , αφού έδωσε μια συναρπαστική  μάχη με τον Dovizioso, οπού προσπέρασε ο ένας τον άλλον αρκετές φορές, με  τον Pedrosa (+ 15.650s) να κάνει μια κίνηση στο εσωτερικό της στροφής 11 στον τελευταίο γύρο, προσπερνώντας τον Dovi και  διάσχισε τη γραμμή στην πέμπτη θέση, λιγότερο από το ένα δέκατο του δευτερολέπτου μπροστά από Dovizioso (+ 15.725s).

08_motogp__gp_6722.gallery_full_top_fullscreen

Ο οδηγός  της Monster Yamaha Tech 3, Bradley Smith έκανε  ένα σπουδαίο ξεκίνημα από την 5η θέση στο grid και βρέθηκε στην τρίτη στην πρώτη στροφή. Ο Smith δεν μπορούσε να ακολουθητέε το ρυθμό των μπροστινών όμως, και σταδιακά άρχισε να πέφτει. Ο Βρετανός αναβάτης τελικά πέρασε τη γραμμή ως κορυφαίος αναβάτης Δορυφορικής στην 7η θέση. Ο ομόσταυλός του , Pol Espargaro ήταν στην όγδοη, μπροστά από τον αδελφό του Aleix της ομάδα της Suzuki Ecstar. Ο Danilo Petrucci ολοκλήρωσε την πρώτη δεκάδα.

10_motogp__gp_7022.gallery_full_top_fullscreen

Ο Yonny Hernandez ακολούθησε στην 11η θέση , μπροστά από τον Scott Redding και τα δύο εργοστασιακά της Aprilia Racing Team Gresini RS-GP με τους  Alvaro Bautista στην 13η θέση  και τον Stefan Bradl στην 14η .

Ο Loris Baz κατάφερε το τέλειο αποτέλεσμα για την ομάδα του μετά την επιστροφή τους, αφού αναγκάστηκε να χάσει τον αγώνα της Indianapolis λόγω οικονομικών ζητημάτων. Ο Γάλλος πέρασε τη γραμμή τερματισμού στην 15η θέση, για να πάρει την νίκη στην κατηγορία Open με λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο  μπροστά από τον Hector Barbera  που τερμάτισε στην 16η θέση και τον  Nicky Hayden.

11_motogp__gp_7050.gallery_full_top_fullscreen

Πτώση είχε ο Eugene Laverty (Aspar Team MotoGP), ο Cal Crutchlow (CWM  LCR Honda) και ο Maverick Viñales (Team Suzuki Ecstar), ενώ ο Alex De Angelis (E-Motion Team IodaRacing) εγκατέλειψε.

Η Νίκη του Lorenzo ον φέρνει στην κορυφή στην κατάταξη του πρωταθλήματος. Παρά το γεγονός ότι και οι δύο έχουν από 211 βαθμούς, ο Lorenzo έχει το πλεονέκτημα, αφού  έχει κερδίσει πέντε αγώνες έναντι του Rossi που έχει κερδίσει τρεις. Ο Marc Marquez με 159 βαθμούς  παραμένει στην τρίτη θέση με 52 βαθμούς πίσω από τους δύο πρώτους.

Επόμενος αγώνας, στο Silverstone στις 30 Αυγούστου, οπού θα δούμε τους δυο οδηγούς της Yamaha  να δίνουν την μάχη για την πρωτοπορία του πρωταθλήματος

Classification-Brno-2015006_001_99-lorenzo_99-lorenzo_01.gallery_full_top_fullscreen 05_motogp__gp_6544.gallery_full_top_fullscreen 04_motogp__gp_6534.gallery_full_top_fullscreen 02_motogp__gp_6451.gallery_full_top_fullscreen 002_003_99-lorenzo__gp_8022.gallery_full_top_fullscreen 01_motogp__gp_6444.gallery_full_top_fullscreen 009_009_99-lorenzo_lg4_0137.gallery_full_top_fullscreen 09_motogp__gp_6897.gallery_full_top_fullscreen 10_motogp__gp_7022.gallery_full_top_fullscreen 12_motogp__gp_7690.gallery_full_top_fullscreen 13_46-rossi-93-marquez-99-lorenzo_g0527309.gallery_full_top_fullscreen 99-lorenzo_lg4_6352_0.big 00_motogp-start-01.gallery_full_top_fullscreen 00_motogp-start-04.gallery_full_top_fullscreen 07_motogp__gp_6667.gallery_full_top_fullscreen 007_007_99-lorenzo__gp_7789.gallery_full_top_fullscreen