19 April 2024
MotoGP 2016

MotoGP: Φοβερή νίκη του Marc Marquez μέσα στο σπίτι του

Ο Marc Marquez πήρε μια εκπληκτική νίκη στη Motorland Aragon, μεγαλώνοντας την διαφορά του στο πρωτάθλημα, με τον Jorge Lorenzo και τον Valentino Rossi να ολοκληρώνουν το βάθρο.

_gp_6609_0-topcontent_fullhdΜετά από μια συμπλοκή στις στροφές 1 και 2, αυτός που πήρε το προβάδισμα ήταν ο αναβάτης της Suzuki, Maverick Viñales. Με το προπορευόμενο γκρουπ να στρίβει στην Κ4, ο Marquez πήρε το προβάδισμα, όμως στην Κ7, έχασε το μπροστινό και τον έφερε στην 5η θέση. Ο Lorenzo ήταν ο αναβάτης που κυνηγούσε τον προπορευόμενο Viñales, με τον ομόσταυλό του, Valentino Rossi, να είναι πολύ κοντά τους.

Τα πράγματα γίνανε λίγο πιο δύσκολα για τον νικητή του Silverstone, καθώς ο Rossi άρχισε να πλησιάζει τον αναβάτη της Suzuki, αφού είχε κάνει μια έξυπνη αλλά επιθετική κίνηση για να πάρει το προβάδισμα από τον Lorenzo, και στο τέλος. Και ενώ ο Viñales πίεζε να ξαναπάρει την πρώτη θέση, μια λάθος κίνηση τον έκανε να ανοιχτεί στην Κ1, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Marquez και πέρασε στην 2η θέση.

mm2Ο Marquez κινήθηκε γρήγορα και προσπέρασε τον Rossi, μέσα στο «Aragon Corkscrew» και σιγά σιγά  άρχισε να κάνει διαφορά από τον 9 φορές  πρωταθλητή.

Καθώς οι γύροι περνούσαν, ο Lorenzo πλησίαζε τον Rossi, και όλα φαίνονταν ότι θα υπήρχε μάχη «σώμα με σώμα» μέχρι την καρό σημαία για την 2η θέση, όμως ένα λάθος του «Γιατρού» στην Κ1 στον τελευταίο γύρο, τον ανάγκασε να ανοίξει και έδωσε την ευκαιρία στον Lorenzo να τερματίσει στην 2η θέση.

Στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο Viñales , με τον Cal Crutchlow στην πέμπτη, ακριβώς μπροστά απο τον Aleix Epargaro. Ο νικητής του Misano, Dani Pedrosa, είχε ένα δύσκολο αγώνα στη Motorland αλλά διέσχισε τη γραμμή τερματισμού στην έβδομη θέση, με τον συμπατριώτη Pol Espargaro πίσω του στην 8η θέση.

Ο Andrea Dovizioso είχε μια σκληρή κούρσα παρά το γεγονός ότι ένας πρωτοπόρος στα πρώιμα στάδια του αγώνα, και ήταν μια από τις λίγες μοτοσυκλέτες που είχαν επιλέξει μεσαία ελαστικά εμπρός – πίσω.

mm1Ο Nicky Hayden που αντικαθιστούσε τον τραυματία Jack τερμάτισε στην 15η θέση.

Επόμενη στάση του MotoGP ™ είναι η  γη του ανατέλλοντος ηλίου, στο Twin Ring Motegi