motoGP 2013

MotoGP: Ο Marquez ασταμάτητος κατακτά την Αμερική!

Ο Marc Marquez ολοκλήρωσε με μια μεγάλη νίκη την κυριαρχία του στην Indianapolis αλλά και στην Αμερική αφού έχει κερδίσει και τους τρεις αγώνες στο Τέξας και στην Laguna Seca!

gepa_full_1311_gepa-16081398008_slideshow_169

Ο ομόσταυλό του Dani Pedrosa τερμάτισε στην δεύτερη θέση  μπροστά από τον τρίτο Ισπανό Jorge Lorenzo.

Την τέταρτη θέση κέρδισε ο εκπληκτικός σήμερα Valentino Rossi που ξεκίνησε από την 9η θέση και έφτασε στην 4η μετά από μια φοβερή μάχη που έδωσε με τον Cal Crutchlow και τον Alvaro Bautista που κέρδισαν την 5η και 6η θέση αντίστοιχα.

970519_4580435048691_1298655549_n

Με την νίκη αυτή ο Marquez, κέρδισε τα πάντα μέσα σε ένα Σαββατοκύριακο, από δοκιμαστικά μέχρι pole position κάτι που έχει κάνει μόνο ο Casey Stoner πέρυσι στην Αυστραλία.

Η νίκη σηματοδοτεί τρίτη συνεχόμενη κατηγορίας

Παρόλο που δεν ξεκίνησε καλά ο  Marquez κατάφερε και πέρασε πρώτα τον Pedrosa  και στην συνεχεία τον Lorenzo στους γύρους 9 και 13, αντίστοιχα, οδηγώντας την κούρσα μέχρι το πέσιμο της καρό σημαίας που τον βρήκε μπροστά με σχεδόν τρία και δευτερόλεπτα.

2013-10-gp-indianapolis-04726_slideshow_169

Ο Pedrosa φαινόταν να μένει πίσω στην τρίτη θέση, αλλά προσπέρασε τον Lorenzo στον  προτελευταίο γύρο. Για τον Pedrosa όσο και για τον Lorenzo, αυτό σηματοδότησε το  πρώτο  πόντιουμ τους από την καταλανικό  Grand Prix στη Βαρκελώνη περίπου πριν από δύο μήνες.

lorenzo2_slideshow_169

Ο  Stefan Bradl τερμάτισε έβδομος κάνοντας μια άσχημη εμφάνιση για την LCR Honda.

Ολοκληρώνοντας την πρώτη δεκάδα ήταν ο Bradley Smith, ο Nicky Hayden και ο Andrea Dovizioso οι όποιοι για άλλη μια φορά όπως και στην Laguna Seca «έπαιξαν ξύλο» στην τελευταία στροφή. Ο Hayden πίεσε τον  Dovizioso στην τελευταία στροφή και οι δυο βγήκαν εκτός πίστας μαζί και τελικά τερμάτισαν μια θέση πίσω.

ducati-indy2013

Ο Marquez έχει τώρα 188 βαθμούς και  προβάδισμά 21 βαθμών από τον Pedrosa που έχει 167.  Ο νυν Παγκόσμιος Πρωταθλητής Lorenzo έχει 153 βαθμούς και  βρίσκεται πλέον 35 βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο.

Το επόμενο Σαββατοκύριακο στο Brno θα είναι ο επόμενος γύρος!