20 April 2024
motoGP 2013

MotoGP: Ο Lorenzo σαν άνεμος θριαμβεύει στο Misano!

Ο Jorge Lorenzo κερδίζει το δεύτερο συνεχόμενο Grand Prix, κερδίζοντας το GP στο Misano σήμερα την Κυριακή το μεσημέρι.

99lorenzoflag4ng_8089_originalΟ Παγκόσμιος Πρωταθλητής , ο οποίος πήρε το προβάδισμα από την αρχή, έλεγχε το ρυθμό του αγώνα έως το τέλος μην αφήνοντας το περιθώριο στον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Marc Marquez αλλά και τον Dani Pedrosa να αμφισβητήσουν την υπεροχή του.

99lorenzo_s1d1639_original

Αυτή η νίκη του Lorenzo στο είναι η τρίτη στην σειρά για τρία χρόνια συνεχόμενα. Επίσης αυτή η νίκη είναι η 49η της καριέρας του και η 28η  του στη μεγάλη κατηγορία. Ο Lorenzo  έχει κερδίσει και τους δύο Ιταλικούς αγώνες.

99lorenzo_s5d0401_original

Από τη δεύτερη θέση στο grid, ο Lorenzo ξεκίνησε και πήρε το προβάδισμα από την πρώτη στροφή αφήνοντας τον Marquez στην τρίτη θέση. Ο Marquez έπεσε στην τέταρτη θέση από ένα και έμεινε εκεί για πολλούς γύρους μέχρι την μέση του αγώνα που ανέβασε το ρυθμό του σημειώνοντας ταχύτερους γύρους και κάνοντας επίθεση στον Valentino Rossi περνώντας τον και αμέσως μετά στον Team-mate του Pedrosa .

93marquez_s1d1301_original

Ωστόσο, ο Pedrosa  παρόλο που έχασε την δεύτερη θέση από τον Marquez  προσπάθησε να απαντήσει με μια προσπέραση που όμως δεν ήταν αρκετή να κρατήσει τον Marquez  πίσω του, μένοντας τελικά στην τρίτη θέση.

26pedrosa,93marquez_s1d1273_originalΟ πρωτοπόρος της βαθμολογίας Marquez είναι τώρα 34 βαθμούς μπροστά με πέντε αγώνες να απομένουν , ενώ ο Lorenzo έχει ισοβαθμήσει με τον Pedrosa στην δεύτερη θέση. Ο Rossi και ο Cal Crutchlow είναι οι μόνοι άλλοι δύο αναβάτες που μπορούν μαθηματικά να εξακολουθούν να κατακτήσουν τον τίτλο.

46rossi_s5d0339-2_original
Ο Valentino Rossi τερμάτισε τέταρτος στον αγώνα, ενώ ο Άγγλος έπεσε στην έκτη θέση στον τελευταίο γύρο πίσω από τον Stefan Bradl.
Ο Alvaro Bautista τερμάτισε έβδομος ενώ ο Andrea Dovizioso τερμάτισε μπροστά από τον  Nicky Hayden και τον Michele Pirro στην όγδοη θέση .

04dovizioso,69hayden_s1d0955_original

Στην 11η θέση ήταν ο Bradley, ενώ ο Colin Edwards  ήταν ο πρώτος αναβάτης CRT στην 12η θέση μπροστά από τον Aleix Espargaro, ο οποίος  από μια  εντυπωσιακή έκτη θέση στο grid, πετάχτηκε στην εκκίνηση στην τέταρτη θέση στον πρώτο γύρο, αλλά κρίθηκε ότι έκανε άκυρη εκκίνηση και έφαγε ποινή και πέρασε από τα pit, παρόλα αυτά έκανε ένα πολύ κάλο αγώνα και τερμάτισε στην 13η θέση.

14depuniet,70laverty_s1d1084_original

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MotoGP συνεχίζεται με τον 14ο γύρο στο Motorland Aragon στη βορειοανατολική Ισπανία , στις 29 Σεπτεμβρίου .