20 April 2024
motoGP 2014

MotoGP: Ο Lorenzo νικητής, ο Marquez Πρωταθλητής στο Motegi!

Σε έναν αγώνα φωτιά στην Ιαπωνία, πήρε θριαμβευτική νίκη ο Jorge Lorenzo και ο Marc Marquez ανακηρύχτηκε Παγκόσμιος Πρωταθλητής για δεύτερη φορά στην μεγάλη κατηγορία!99lorenzo__gp_4055_original

Ο  τίτλος του MotoGP 2014 έκλεισε στο Motegi, από τον Marc Marquez αφού με την δεύτερη θέση που τερμάτισε πίσω από το νικητή αγώνα Jorge Lorenzo, άνοιξε την διαφορά στους 82 βαθμούς από τον Valentino Rossi, που ανέβηκε ακόμα μια φορά στο βάθρο, και τον Dani Pedrosa, με τρεις γύρους να απομένουν .
Ο Marquez πέρασε την γραμμή του τερματισμού 1.638s πίσω από τον Lorenzo!

93marquez__gp_0439_original
Ο Lorenzo πήρε τη δεύτερη συνεχόμενη  νίκη του, δείχνοντας πως έχει ανακάμψει πλήρως και βρίσκεται σε πάρα πολύ καλή φόρμα. Με την νίκη του αυτή ο Lorenzo  έφτασε μόλις 3 βαθμούς πίσω από τους Rossi και Pedrosa  και παλεύει στα ίσια πλέον για την δεύτερη θέση της βαθμολογίας!

Ο  Rossi ολοκλήρωσε το βάθρο στην τρίτη θέση. Ο Γιατρός έκανε μια καταπληκτική εκκίνηση και οδήγησε τον αγώνα για αρκετούς γύρους, αλλά δεν μπόρεσε να αντισταθεί στο ομόσταυλό του και υποχώρησε στην δεύτερη θέση μέχρι να έρθει πίσω του ο Marquez.

46rossi__gp_7348_original

Ο Lorenzo έκανε έναν καταπληκτικό αγώνα και από την στιγμή που πέρασε μπροστά έκανε αυτό που τον έχουμε συνηθίσει να κάνει, κάθε γύρος του ήταν με ακρίβεια και χωρίς λάθη, σαν διαβήτης και κτίζοντας σιγά σιγά μια διαφορά εξασφάλισε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του!
93marquez_gp_3081_original
Ο Marquez έκανε για άλλη μια φορά άσχημη εκκίνηση αλλά αμέσως πέρασε τον Pol Espargaro, Dani Pedrosa και Andrea Iannone στους πρώτους  γύρους και έτσι δεν έχασε επαφή με την κορυφή και μπόρεσε να τους  κυνηγήσει.  Στη συνέχεια πέρασε τον pole man Andrea Dovizioso και κατάφερε και πέρασε τελικά και τον Rossi με την δεύτερη προσπάθεια  του και ανέβηκε στην δεύτερη θέση που του χάρισε το δεύτερο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα!

93marquez__gp_0230_original

Ο Marquez κατάφερε και κέρδισε τον τίτλο στο Motegi και έγινε ο πρώτος αναβάτης της Honda που κερδίζει το Παγκόσμιο Τίτλο μέσα στο σπίτι της Honda στην μεγάλη κατηγορία!
Ο Marquez βέβαια έσπασε και άλλο ένα ρεκόρ σήμερα, είναι ο πρώτος που κερδίζει δυο συνεχόμενα Παγκόσμια Πρωταθλήματα σε τόσο μικρή ηλικία, στην ηλικία των 21 χρονών και 237 ημερών! Το προηγούμενο ρεκόρ το κατείχε ο Mike Hailwood αφού είχε κατακτήσει δυο Τίτλους σε ηλικία 23 χρονών και 152 ημερών το 1963!

93marquez__gp_0367_original
Πίσω από τους Lorenzo, Marquez και Rossi, ο Pedrosa τελικά τερμάτισε στην τέταρτη θέση, μπροστά από τον Dovizioso που τερμάτισε τελικά στην πέμπτη θέση.

Η πρώτη δεκάδα συμπληρώθηκε  από τους Andrea Iannone, Stefan Bradl, Pol Espargaro, Bradley Smith  και Alvaro Bautista.

46rossi,93marquez,99lorenzo__gp_0968_original

Ο Cal Crutchlow  είχε μια πτώση πολύ νωρίς και έτσι έμεινε έκτος αγώνα, μετά το βάθρο του στο Aragon. Και ο Yonny Hernandez είχε μια πτώση στον τελευταίο γύρο.
Ο Danilo Petrucci εγκατέλειψε  με τεχνικό πρόβλημα.