25 April 2024
MotoGP 2018

Moto3: Ο Oettl κερδίζει στην Jerez σε ένα επεισοδιακό αγωνα

Ο Phillipp Oettl κέρδισε τον πρώτο αγώνα της Moto3 στην καριέρα του, με το Bezzecchi να τερματίζει στη δεύτερη θέση.

Ο Alonso Lopez τερμάτισε στην τρίτη, αλλά έχασε την θέση του γιατί υπερέβη τα όρια της πίστας. Την τρίτη θέση στο βάθρο συμπλήρωσε τελικά ο Μάρκος Ramirez!

Ο Phillipp Oettl πήρε το τρίτο βάθρο της καριέρας του μετά από 91 αγώνες! Ενώ στο βάθρο ανέβηκαν τρία KTM !

Όπως είναι πάντα ο αγώνας στην Moto3, έτσι και σήμερα, ήταν θεαματικός με απίστευτες μάχες, πτώσεις, ποινές που άλλαξαν το βάθρο και αγωνία!

Αλλά στο συγκεκριμένο αγωνα το κλειδί για τον αγώνα ήρθε στο τέλος. Η ομάδα των έξι αναβατών στην κορυφή πάλευε για την νίκη! Το γκρουπ αποτελούταν από τον poleman, Jorge Martin, και τους Bastianini, Arbolino, Aron Canet, Oettl και Bezzecchi.

Με τρεις γύρους να απομένουν, ένα λάθος του Aron Canet, έγινε αιτία να χτυπά τον Martin και να παρασέρνει άλλους δυο αναβάτες, τους Bastianini και Arbolino, κάνοντας το γκρουπ της κορυφής από έξι αναβάτες σε δυο με τον Oettl και Bezzechi να δίνουν την τελική μάχη για την νίκη!

Ο Canet με το λάθος του αυτό στέρησε από τον Martin μια πιθανή νίκη αλλά κυρίως τους βαθμούς στην βαθμολογία, όπου ήταν στην κορυφή!

Έτσι τώρα στην βαθμολογία πρώτος είναι ο Bezzecchi με 63 βαθμούς, ενώ Martin είναι στην δεύτερη με 55 και ο Canet, τρίτος με 48 βαθμούς.