MotoGP 2016

Moto3: Ο Navarro νικητής, ο Binder Πρωταθλητής στο Aragon

Σε ένα συναρπαστικό αγώνα στην μικρή κατηγορία σήμερα ο Ισπανός  Jorge Navarro  πήρε μια θεαματική νίκη, μπροστά από τον Νοτιοαφρικανό που κέρδισε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2016 σε ένα εκπληκτικό τελευταίο γύρο

dg1_5961_0-bigΟ Jorge Navarro (Estrella Galicia 0,0) κέρδισε το δεύτερο GP της καριέρας του στο Motorland Aragon, έχοντας αφήσει πίσω του την κακή τύχη.

Στην δεύτερη θέση τερματισε ο Brad Binder ( Red Bull KTM Ajo), με μόλις 0.030 πίσω από τον πρώτο.  Ο Enea Bastianini (Gresini Racing Moto3) ολοκλήρωσε το βάθρο!

binderΟ Binder με την δεύτερη θέση έκανε την απαραίτητη διαφορά από τον δεύτερο στην βαθμολογία, ώστε να γιορτάσει την κατάκτηση του πρωταθλήματος

Όπως γίνεται πάντα σε αυτήν την κατηγορία με τον μεγαλύτερο συναγωνισμό ειχαμε για σχεδόν όλο τον αγώνα 11 οδηγούς να παλεύουν για το βάθρο, με την κορυφή να αλλάζει συνεχώς.

Στους τρεις τελευταίους γύρους κατάφεραν οι τέσσερεις πρώτοι οδηγοι να ξεκολλήσουν από το τρενάκι, με αποτέλεσμα να δούμε έναν εκπληκτικό τελευταίο γύρο.

Στην 4η θέση τερματισε ο Fabio Di Giannantonio, μπροστά από τον Joan Mir (Leopard Racing) και τον Jorge Martin (Gaviota Aspar Mahindra) που εντυπωσίασε με την επιστροφή του από τραυματισμό.

Ο Aron Canet κέρδισε την 7η θέση μπροστά από τους Rodrigo και Juanfran Guevara και με τον Phillip Oettl  να ολοκληρώνει την πρώτη δεκάδα

binder2Με την κατάκτηση του πρωταθλήματος στο Motorland, ο Binder γίνεται ο πρώτος άνθρωπος που το καταφέρνει,  αλλά και ο τρίτος Νοτιοαφρικανός Παγκόσμιος Πρωταθλητής, και βέβαια ο αδιαφιλονίκητος βασιλιάς της Moto3 για το 2016.