MotoGP 2017

Moto3: Ο Joan Mir κατακτά και το Le Mans σε έναν επεισοδιακό αγώνα

Ο ηγέτης του πρωταθλήματος, Joan Mir (Leopard Racing), κέρδισε έναν φοβερό αγώνα στο γαλλικό GP, επεκτείνοντας την διαφορά του στην βαθμολογία , σε έναν αγώνα που επανεκκίνησε με κόκκινη σημαία. Ο Aron Canet (Estrella Galicia 0,0) και ο Fabio Di Giannantonio (Del Conca Gresini Moto3) ολοκλήρωσαν το βάθρο!

Ο Αγώνα διακόπηκε στην αρχή αφού σε μια στροφή υπήρχε κάποιο πρόβλημα που προκάλεσε ομαδική πτώση πολλών αναβατών συγχρόνως, όπως μπορείτε να δείτε στο βίντεο παρακάτω, με αποτέλεσμα να βγει κόκκινη σημαία και αμέσως  ξεκίνησε η διαδικασία καθαρισμού της πίστας, και μετά από έλεγχο των οδηγών έγινε επανεκκίνηση του αγώνα με 16 γύρους μόνο!

Στην δεύτερη εκκίνηση ο Jorge Martin (Del Conca Gresini Moto3) έκανε και πάλι  μια πολύ  καλή  εκκίνηση και γρήγορα ανέβηκε από την 8η θέση στην δεύτερη πίσω από τον  Romano Fenati (Marinelli Rivacold Snipers) που ήταν στην κορυφή.

Ο Fenati προσπαθώντας να απομακρυνθεί από τον αντιπάλου του έπεσε στην στροφή 7 αφήνοντας τον Mir μπροστά να οδηγεί και να κερδίζει τον αγώνα!

Οι μάχες ήταν παντού για τις περισσότερες θέσεις, αλλάζοντας οι θέσεις συνεχώς, όπως μας έχει συνηθίσει αυτή η κατηγορία!
Πάνω από στην γραμμή, ο Canet πέρασε τον Di Giannantonio, παίρνοντας του την 2η θέση, ενώ ακριβώς πίσω τους ο Ramirez πήρε μια ακόμα 4η θέση για να ισοφαρίσει την καλύτερη θέση της καριέρας του που έτυχε στην Jerez.

Ο Aron Canet  και ο Fabio Di Giannantonio ολοκλήρωσαν το βάθρο σε έναν φοβερό και επεισοδιακό αγώνα στην Γαλλία!

Οι πτώσεις ήταν πολλές, όπως του Fenati αλλά και του κατόχου της Pole position Jorge Martin.