19 April 2024
MotoGP 2017

Moto3: Ο Canet παίρνει την πρώτη του νίκη στην Jerez

Ο Aron Canet (Estrella Galicia 0,0) κέρδισε τo πρώτo του Grand Prix στο σπίτι του, στην Jerez, σε μια μάχη τριών αναβατών στην τελευταία στροφή του αγώνα.

Aron Canet, Romano Fenati (Marinello Rivacold Snipers) και ο ηγέτης του πρωταθλήματος Joan Mir (Leopard Racing), σε μια μάχη για την πρώτη θέση, με νικητή τον Canet, που μπήκε τρίτος στην στροφή “Jorge Lorenzo”, καταφέρνοντας να περάσει τελικά πρώτος την γραμμή τερματισμού με μόλις 0.031s διαφορά από τον δεύτερο!

Ήταν ένας κλασικός αγώνας Moto3, με πολύ αγωνίας, θέαμα και μάχες, με μια μεγάλη ομάδα να αγωνίζεται για την πρώτη θέση, αλλάζοντας θέσεις συνεχώς!

Η τετράδα των Fenati, Mir, Canet και Ramirez έκανε μια μικρή διαφορά από τους υπολοίπους προς το τέλος.

Ο Marcos Ramirez τερμάτισε τελικά στην τετάρτη θέση μπροστά από τον Fabio di Giannantonio.

Για την 6η θέση πάλεψαν μέχρι το τέλος οι Migno, Bulega και Bastianini, με τον Andrea Migno να επικρατεί ακριβώς μπροστά από τους άλλους δυο.

Ο Jorge Martin διέσχισε τη γραμμή στην ένατη θέση, αφού αγωνίστηκε να βρει τον ίδιο ρυθμό που είχε όταν κέρδισε την pole position, χωρίς να τα καταφέρει, ενώ ο Guevara ολοκλήρωσε την πρώτη δεκάδα.

Επόμενη στάση στο Le Mans, με τον Mir να οδηγεί ακόμα το πρωτάθλημα !