MotoGP 2016

Moto3: Ο Binder κερδίζει άνετα τον αγώνα στο Phillip Island

Ο αγώνας των 10 γύρων, μετά από μια κόκκινη σημαία βλέπει τον Νοτιιοαφρικάνο Παγκόσμιο Πρωταθλητή να παίρνει την 6η νίκη του για φέτος.

binder-phillip-island1Ο Brad Binder (Red Bull KTM Ajo) πήρε μια εκπληκτική νίκη από την pole position στο Phillip Island Grand Prix Circuit, με διαφορά μπροστά, κάτι που βλέπουμε σπάνια σε αυτήν την κατηγορία, μπροστά από τον  Andrea Locatelli (Leopard Racing).

Σε μια μάχη 16 αναβατών για την 3η θέση, νικητής ήταν ο Aron Canet (Estrella Galicia 0,0), κερδίζοντας το πρώτο βάθρο της καριέρας του, παίρνοντας την τρίτη θέση στον τελευταίο γύρο και στην τελευταία στροφή από τον μικρότερο αδελφό του Binder!

binder-phillip-island2Παρόλο που ο αγώνας ήταν με πολύ καλό καιρό ειχαμε πολλές πτώσεις με αποτέλεσμα να βγει κόκκινη σημαία και τον αγώνα να ξεκινήσει εκ νέου για δέκα γύρους.

Η επανεκκίνηση είδε τον Binder και τον Locatelli να φεύγουν μπροστά κάνοντας διαφορά από τον γκρουπ των 16 οδηγών πίσω τους. Ο Binder γρήγορα έκανε διαφορά από τον Locatelli, που έκανε έναν μοναχικό αγώνα στην δεύτερη θέση!

Πιο πίσω, η μάχη για την τρίτη θέση ήταν αυτή που μας έχει συνηθίσει η κατηγορία, συναρπαστική , γεμάτη μάχες και θέαμα με τις θέσεις να αλλάζουν σε κάθε στροφή!

Ο Aron Canet πήρε την τριτη θέση του βάθρου εκμεταλλευόμενος το slipstream πάνω στη γραμμή τερματισμού από τον Darryn Binder που αυτή η 4η θέση ήταν η καλύτερη στην καριέρα του.

Η πρώτη πεντάδα ολοκληρώθηκε με τον  Livio Loi (RW Racing BV GP), μπροστά από τον Jorge Martin (Pull & Bear Aspar Mahindra) τον Μάρκος Ramirez, τον Hiroki Ono (Honda Team Ασία)  τον Jules Danilo (Ongetta-Rivacold)  και τον Bo Bendsneyder που έκλεισε την πρώτη δεκάδα.