25 April 2024
motoGP 2015

Moto2: Ο πρωταθλητής Zarco παίρνει την 7η νίκη της σεζόν

Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Johann Zarco πήρε την έβδομη νίκη της σεζόν στο βρεγμένο Motegi Twin Ring.

zarco_gp_2

Ο Zarco στέφθηκε πρωταθλητής της Moto2 την Παρασκευή αφού ο μόνος άνθρωπος που θα μπορούσε να του βάλει φρένο να μην πάρει τον τίτλο στο Motegi, Τίτο Ραμπάτ, αναγκάστηκε να εγκαταλείψει λόγω τραυματισμού.

Ο αγώνας Moto2 μειώθηκε σε 15 γύρους μετά από την καθυστέρηση δύο ωρών στο Warm Up το πρωί, λόγω καιρικών συνθηκών.  Ο Zarco, ξεκίνησε από την pole position, και βρέθηκε να κυνηγά τον Folger αφού ο Γερμανός  έστριψε πρώτος  στην πρώτη στροφή. Ο Γάλλος έκανε την κίνησή του  και πέρασε τον Folger και έμεινε μπροστά μέχρι την καρό σημαία , παίρνοντας την όγδοη νίκη του στα GP σε όλη την καριέρα του.  Ο Zarco δήλωσε για την νίκη του : «Ο καλύτερος τρόπος για να γιορτάσουμε τον τίτλο»

05-zarco_gp_1.big

Ο Folger τερμάτισε 2ος σε ένα μοναχικό αγώνα και  επέστρεψε στο βάθρο για πρώτη φορά μετά τη νίκη του στο GP της Καταλονίας.

Ο Cortese, ξεκίνησε από την 9η θέση στο grid  και ανέβηκε γρήγορα και έδωσε μάχη με τον Azlan Shah για την τρίτη, όπου τελικά τερμάτισε μπροστά του με διαφορά 1.915s. Ο  Cortese πέρασε τον Shah στο προτελευταίο γύρο και κέρδισε το πρώτο βάθρο της σεζόν και το πρώτο από το Μπρνο το 2014.

Ο Shah διέσχισε τη γραμμή τερματισμού στην 4η θέση κάνοντας το καλύτερο αποτέλεσμα στην καριέρα του στην Moto2 .

Ο Hafizh Syahrin έκανε επίσης το καλύτερό του αποτέλεσμα της σεζόν τερματίζοντας στην Πέμπτη θέση μπροστά από τον Ricky Cardus που η έκτη θέση ήταν η καλύτερη της καριέρας του.

Simone Corsi, ο Sam Lowes, Marcel Schrötter και Randy Krummenacher ολοκλήρωσαν την πρώτη δεκάδα.

moto2-motegi-2015

Ο Alex Rins  ήταν μπροστά και ανταγωνιζόταν για το βάθρο, αλλά ήταν ένας από τους αναβάτες που έπεσαν θύματα της υπερβολικής φθοράς των εμπρός ελαστικών όσο στέγνωνε η πίστα και τελικά τερμάτισε στην  11η θέση.

Πτώσεις είχαν οι, Luis Salom, Thitipong Warokorn, Thomas Luthi, Xavier Simeon, Xavi Vierge, Axel Pons και ο Joshua Hook που είχε αντικαταστήσει τον τραυματισμένο Dominique Aegerter.