19 March 2024
MotoGP 2017

Moto2: Ο Franco Morbidelli κερδίζει στην Αργεντινή την δεύτερη συνεχομένη του νίκη

Ένα φοβερό αγώνα είδαμε στην μεσαία κατηγορία Moto2 , με πολλές μάχες και πτώσεις και με τον Franco Morbidelli να γίνεται ο πρώτος Ιταλός που κερδίζει δυο συνεχόμενες νίκες στην Moto2.

Ο Alex Marquez που ήταν συνεχώς στην ρόδα του σε όλο τον αγώνα, πιέζοντας ασφυκτικά τον ομόσταυλό του για την πρώτη θέση, στις τελευταίες στροφές του αγώνα είχε μια σφοδρή πτώση, με αποτέλεσμα να χάσει το βάθρο.

Στην δεύτερη θέση τελικά τερμάτισε ο Miguel Oliveira, που ήταν κοντά στους δυο πρώτους, ενώ στην τρίτη θέση, τερμάτισε ο Thomas Luthi, που συμπλήρωσε το βάθρο των νικητών!

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Ιταλός Lorenzo BALDASSARRI, ενώ στην 5η θέση τερμάτισε ο Xavi VIERGEπου έδωσε μάχη για την θέση με τους Simone CORSI και τον Francesco BAGNAIA      ITA.

Στην 8η θέση τερμάτισε ο Sandro CORTESE, με τον Brad BINDER και τον Hafizh SYAHRIN ακριβώς πίσω του.

Την κορυφαία δωδεκάδα συμπλήρωσαν οι Marcel SCHROTTER και Luca MARINI στην 11η και 12η θέση αντίστοιχα!