25 April 2024
MotoGP 2018

Moto2: Ο Francesco Bagnaia κέρδισε τον πρώτο αγώνα στο Κατάρ

Ο Francesco Bagnaia παίρνει την πρώτη νίκη της σεζόν στην Moto2, και την τρίτη της καριέρας του,  μετά από μια φοβερή μονομαχία στον τελευταίο γύρο, μέχρι την γραμμή τερματισμού με τον Baldassari, ο οποίος τερμάτισε μόλις 112 χιλιοστά πίσω του.

Ο Ιταλός είναι ο πρώτος ηγέτης της βαθμολογίας της Moto2 για το 2018.

Στην τρίτη θέση του βάθρου ανέβηκε ο Alex Marquez που πιέστηκε πολύ στους τελευταίους γύρους από τον Pasini, που τερμάτισε 4ος!

Ο Alex Marquez δεν έκανε καλό ξεκίνημα και ήταν στους πρώτους γύρος τρίτος και έδωσε μάχη με τον Baldassari, και ήταν 2ος για αρκετός γύρους, κλείνοντας την διαφορα με τον πρώτο, μέχρι που παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα στην μηχανή του, όταν ο δίσκος του πίσω φρένου άναψε και δεν μπόρεσε να κρατηθεί χάνοντας έτσι πολύτιμο χρόνο για να παλέψει για την πρώτη θέση!

Την κορυφαία εξάδα συμπλήρωσαν οι δυο οδηγοί της RedBull KTM, Olivera και Binder!

Την κορυφαία 10αδα ολοκλήρωσαν ο Marcel Schrotter,  ο Xavi Vierge, ο Luca Marini και ο Jorge Navarro.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής της Moto3, Joan Mir, στην παρθενική του εμφάνιση στην Moto2 τερμάτισε στην 11η θέση, μπροστά από τον Gardner, ενώ ο Hector Barbera ήταν 13ος στην επιστροφή του στην Moto2, ενώ ο Sam Lowes είχε πτώση.