24 April 2024
MotoGP 2018

Moto2: Ο Bagnaia κερδίζει τον αγώνα στο Le Mans

O Francesco Bagnaia πήρε την τρίτη του νίκη της σεζόν στην Moto2 στο Le Mans, με το δίδυμο της ομάδας Marc VDS Alex Marquez και Joan Mir να συμπληρώνουν το βάθρο.

Ο Bagnaia ξεκίνησε καλά τον αγωνα με τον Marquez πίσω του, ενώ η διαφορα μεταξύ τους ήταν περίπου μισό δευτερόλεπτο για την πλειοψηφία του αγώνα των 25 γύρων.

Ωστόσο, ο Marquez έχασε πολύ το ρυθμό του στους τελευταίους δύο γύρους, και τελικά τερμάτισε δεύτερος, πίσω από τον Bagnaia με διαφορα 2.7s.

Ο Joan Mir πέρασε τον Schrötter και ανέβηκε στην Τρίτη θέση μετά το μισό του αγώνα αλλά ήταν ήδη πέντε δευτερόλεπτα πίσω από την κορυφή, αλλά κατάφερε και πήρε το πρώτο του βάθρο στην Moto2.

Ο Schrötter τερμάτισε 4ος κάνοντας το καλύτερο του αποτέλεσμα στην Moto2, ενώ πίσω του τερμάτισε στην 5η θέση ο ομόσταυλός του Xavi Vierge, ο οποίος ξεκίνησε από την τελευταία θέση στο grid. Ο Ισπανός θα ξεκινούσε κανονικά από την δεύτερη θέση, αλλά ειχε πρόβλημα με την μηχανή του με αποτέλεσμα να κλείσουν τα pits.

Την κορυφαία εξάδα έκλεισε ο Miguel Oliveira μπροστά από τον Romano Fenati.

Ο Brad Binder (KTM Ajo) και ο Stefano Manzi (Forward) ολοκλήρωσαν το top 10.