16 April 2024
MotoGP 2017

Moto2: Ο Aegerter κάνει μια εκπληκτική βρόχινη νίκη στο Misano

Για πρώτη φορά είχαμε το 1-2 με Ελβετούς οδηγούς με τους Aegerter και Lüthi, ενώ ο ηγέτης της βαθμολογίας, Franco Morbidelli πέφτει και δεν τερματίζει!

Ο Dominique Aegerter κατέκτησε κατάφερε στον βρόχινο αγώνα του Misano να πάρει τη δεύτερη νίκη του στο Grand Prix, υπό την πίεση του συμπατριώτη του, Tom Lüthi σχεδόν σε όλο τον αγώνα. Ο Ελβετός κατάφερε τελικά να πάρει την πρώτη νίκη για την Suter από τη Βαλένθια το 2014.

Ο επικεφαλής του πρωταθλήματος, Franco Morbidelli είχε πτώση στην αρχή του αγώνα, που σημαίνει ότι ο Lüthi μείωσε την διαφορά του πλέον στους εννέα βαθμούς, μετά τη δεύτερη θέση του. Το βάθρο ολοκληρωσε ο αναβατής από την Μαλαισία, Hafizh Syahrin, κερδίζοντας το πρώτο βάθρο της καριέρας του!

Ο Francesco Bagnaia έκανε ένα ψύχραιμο και ήρεμο αγώνα και τερμάτισε στην 4η θέση, μπροστά από τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή Moto3, Brad Binder και  τον Sandro Cortese  που συμπλήρωσε την κορυφαία εξαδα!

Ο Fabio Quartararo πηρέ μια εντυπωσιακή έβδομη θέση μπροστά από τον Simon Corsi, οπού έπεσε στην τελευταία στροφή και ενώ ήταν 4η θέση.

Ο Khairul Idham Pawi  πήρε το καλύτερο αποτέλεσμα του έως τώρα στην ένατη θέση, με τον Jesko Raffin να κλείνει την πρώτη δεκάδα.

Ο Takaaki Nakagami, ο νικητής του Silverstone, τερμάτισε 11ος αφού έπεσε στον τελευταίο γύρο!

Ο Alex De Angelis τερμάτισε στην 12η θέση πάρα τις πτώσεις του , μπροστά από τον Remy Gardner οπού και αυτός είχε την ιδία πορεία. Στην 13η θέση τερμάτισε ο Tetsuta Nagashima μπροστά από τον Xavi Vierge που ολοκλήρωσε την δεκαπεντάδα!