MiniGP CupΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

MiniGP Cup 2ος αγώνας, Νότης Παπαπαύλου – Λ. Πίππος οι μεγάλοι νικητές ! 630 ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ !

Ο δεύτερος  αγώνας του MiniGP Cup 2013 ,έγινε την Κυριακή 14/7/2013 στο Καρτοδρόμιο των Αφιδνών από το αθλητικό σωματείο ΑΡΗΣ με την έγκριση της ΑΜΟΤΟΕ.
Όπως και στο πρώτο αγώνα έτσι και σε αυτόν είχαμε δυο κατηγορίες  ,  η MiniGP (9 έως 17 ετών)  και η MiniGP Senior (ενήλικες).

IMG_9918
Ο δεύτερος αγώνας όπως όλοι έλπιζαν ήταν συναρπαστικότερος, μαχητικότερος και ανταγωνιστικότερος και αυτό μπορεί κανείς να το δει από τους χρόνους. Για παράδειγμα στο πρώτο αγώνα στην κατηγορία MiniGP ο Χαβέλλας κέρδισε την Pole position με χρόνο 57.013 ενώ στον δεύτερο αγώνα την pole κέρδισε ο Παπαπαύλου  με χρόνο 55.746 ενώ ο Χαβέλλας  που ήταν τρίτος έκανε χρόνο 56.270.
Αυτό δείχνει φανερή βελτίωση όλων των μικρών αθλητών   που πρόσφεραν άπλετο θέαμα με ανταγωνισμό και αγωνία, έντονες μάχες και  προσπεράσεις, ακόμα και πολυπληθής  πτώσεις που δεν πτόησαν όμως το ηθικό κανενός!

IMG_0999

Το BikerSpirit ήταν εκεί με 6 κάμερες και κατέγραψε και θα δημοσιεύσει  βίντεο με ολόκληρους τους αγώνες με όλες τις λεπτομερές , όπως πάντα μοναδικά κάνει ! για αυτό μείνετε συντονισμένοι !!! VIDEO με ολόκληρους τους αγώνες απο τον πρώτο αγώνα μπορείτε να δείτε εδώ την κατηγορία MiniGP  και εδω την κατηγορία MiniGP Senior

MiniGP

IMG_0993
Στην κατηγορία MiniGP συμμετείχαν 10 αθλητές από 9 έως 17 ετών. Όπως είχαμε γράψει και στο πρώτο αγώνα οι μικροί αθλητές-οδηγοί πρόσφεραν ένα  θέαμα που πραγματικά δεν είχε να ζηλέψει τίποτα  από έναν αγώνα με μεγαλύτερους αθλητές.
Στο αγωνιστικό μέρος της   MiniGP  κατηγορίας, την pole position κέρδισε ο  ΝΟΤΗΣ ΠΑΠΑΠΑΥΛΟΥ με το νούμερο 55  (HONDA NSF 100  – Εταιρία πετρελαιοειδών JET OIL , Γιώργος Καρακώστας) και χρόνο  55.746  , 2ος ο  ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΡΑΚΩΣΤΑΣ (IMR GP 150 –  HONDA ΚΑΡΑΚ_ΣΤΑΣ ) με το νούμερο 99  και χρόνο 55.867,  3ος ο  ΧΑΒΕΛΛΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ με το νούμερο 11 (IMR 149 – imr fasoulakis,suzuki xavelas) και χρόνο 56.270, 4ος ο ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΚΩΣΤΑΣ με το νούμερο 97 (IMR SM 150 – ΚΑΡΑΚΩΣΤΑΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ) με χρόνο  56.560. 5ος ο ΜΑΡΙΝΟΣ ΛΟΜΠΟΤΕΣΗΣ με το νούμερο 71 (imr 155 – papastavrou shop) με χρόνο 56.623, 6ος  ο  ΗΛΙΑΣ ΜΠΑΞΙΣΟΓΛΟΥ με το νούμερο 88 (imr 155 – ΤΡΟΧΟΒΙΛΕΣ ΕΥΡΩΠΗΣ-ΠΑΠΑΣΤΑΥΡΟΥ SHOP) και χρόνο 57.213 , 7ος  ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΟΛΛΙΑΣ με το νούμερο 19 και το μοναδικό δίχρονο μηχανάκι (YAMAHA YSR 50 – KOLLIAS INTERNATIONAL TEAM).και με χρόνο 1:00.513,  8ος ο ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ με το νούμερο 56 (IMR GP 150 – Liolios Racing, IMR Fasoulakis, MBW, Shiro) με χρόνο 1:00.645, 9ος ο ΤΣΙΑΒΟΣ ΟΡΦΕΑΣ με το νούμερο 22 (IMR 150) με χρόνο 1:08.066 και 10ος ο ΣΤΕΛΙΟΣ ΧΑΛΑΡΗΣ με το νούμερο 36 (POLINI SM 50 – SPECTRO, MICHELIN, HALARIS,SHOEI) με χρόνο 1:08.880.
Αν συγκρίνεις κανείς τους χρόνους με του πρώτου αγώνα θα δει μια μεγάλη βελτίωση όλων των οδηγών!
IMG_0002

Ο Αγώνας με τους μικρούς αθλητές ξεκίνησε με τον ΔΗΜΗΤΡΗ ΚΑΡΑΚΩΣΤΑ να στρίβει πρώτος μπροστά από τον ΠΑΠΑΠΑΥΛΟΥ , τον ΜΠΑΞΙΣΟΓΛΟΥ, ΝΙΚΟ  ΚΑΡΑΚΩΣΤΑ ,  ΧΑΒΕΛΛΑ και ΛΟΜΠΟΤΕΣΗ. Ο ΧΑΒΕΛΛΑΣ στην Κ1 έχασε το μπροστινό του και παρέσυρε τον ΝΙΚΟ ΚΑΡΑΚΩΣΤΑ σε μια πτώση οπού ενεπλακει και ο ΜΠΑΞΙΣΟΓΛΟΥ και ενώ μόλις είχαν πέσει, ερχόμενος ο ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ βρέθηκε  πάνω στον  ΜΠΑΞΙΣΟΓΛΟΥ με αποτέλεσμα να πέσει και αυτός. Ευτυχώς κανείς δεν τραυματίστηκε αφού και οι υπόλοιποι οδηγοί πέρασαν αποφεύγοντας να εμπλακούν με τους οδηγούς που είχαν πέσει. Ο αγώνας διακόπηκε για την ασφάλεια των μικρών οδηγών.

IMG_1027
Ο αγώνας ξεκίνησε και πάλι μετά από 30 λεπτά αφού πρώτα είχαν αποκατασταθεί τα πάντα .
Δόθηκε εκκίνηση και πάλι πρώτος έστριψε ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΡΑΚΩΣΤΑΣ με τον ΧΑΒΕΛΛΑ και τον ΠΑΠΑΠΑΥΛΟΥ πίσω του. Στο μέσον του πρώτου γύρου ο ΜΠΑΞΙΣΟΓΛΟΥ κατάφερε και πέρασε τον ΠΑΠΑΠΑΥΛΟΥ  ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση.  Γρήγορα ο ΠΑΠΑΠΑΥΛΟΥ πέρασε και πάλι στην τρίτη θέση και μετά από λίγο πέρασε και τον ΧΑΒΕΛΛΑ και ανέβηκε στην δεύτερη θέση και άρχισε να κυνηγά τον ΔΗΜΗΤΡΗ ΚΑΡΑΚΩΣΤΑ ο όποιος έκανε ένα εκπληκτικό αγώνα κινούμενος με μεγάλη άνεση και μεγάλη ταχύτητα χωρίς να κάνει λάθη.

Αξίζει να τονίσουμε ότι ο Δ. ΚΑΡΑΚΩΣΤΑΣ στην ουσία έτρεχε στο πρώτο του αγώνα γιατί στον πρώτο αγώνα είχε πτώση πολύ νωρίς και δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει τον αγώνα και να αποκτήσει και την ανάλογη πείρα.

Ο ΠΑΠΑΠΑΥΛΟΥ έμεινε πίσω του μέχρι τον 7ο γύρο οπού στην κ1 έκανε την κίνηση του και προσπέρασε τον ΚΑΡΑΚΩΣΤΑ που δεν άντεξε στην ασφυκτική πίεση του ΠΑΠΑΠΑΥΛΟΥ.

IMG_1114

Για μερικούς γύρους έμειναν μαζί και ο ΚΑΡΑΚΩΣΤΑΣ προσπαθούσε να βρει μια απάντηση αλλά τελικά δεν κατάφερε να πιέσει τον ΠΑΠΑΠΑΥΛΟΥ που παρόλο που καβαλούσε ένα σαφώς πολύ ποιο αδύναμο  μηχανάκι με την μίση σχεδόν ιπποδύναμη από του ΚΑΡΑΚΩΣΤΑ κατάφερε να μείνει μπροστά και να κάνει και μια διαφορά ασφαλείας που τον έφερε με άνεση στην καρό σημαία και στην ουσία δίνοντας του με αυτήν την νίκη την πρώτη θέση στην βαθμολογία και το κύπελλο του 2013 αφού  στον τρίτο αγώνα οποίο και αν είναι το αποτέλεσμα η πρώτη θέση δεν αλλάζει !

IMG_1118

Ποιο πίσω είχαμε μια τρομερή μάχη που κράτησε μέχρι το πέσιμο της καρό σημαίας , για την τρίτη θέση ανάμεσα στους ,  ΧΑΒΕΛΛΑ , ΜΠΑΞΙΣΟΓΛΟΥ και ΝΙΚΟΥ ΚΑΡΑΚΩΣΤΑ  με τον ΧΑΒΕΛΛΑ να καταφέρνει να μένει στην τρίτη θέση και να κλείνει το βάθρο , τον Ν. ΚΑΡΑΚΩΣΤΑ στην 4η θέση και τον ΜΠΑΞΙΣΟΓΛΟΥ στην 5η και λίγο ποιο πίσω τον ΛΟΜΠΟΤΕΣΗ να κλείνει την εξάδα. Στην 7η θέση ο ΣΤΕΛΙΟΣ ΧΑΛΑΡΗΣ ενώ ο ΚΟΛΙΑΣ είχε πτώση στον 2ο γύρο και ο ΤΣΙΑΒΟΣ  3ο γύρο  και εγκατέλειψαν ενώ και ο  ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ εγκατέλειψε στον 9ο γύρο.
Ήταν ένας πολύ μαχητικός και καλός αγώνας που πιστεύουμε ότι ήταν σε καλύτερο οδηγία επίπεδο από τον 1ο αγώνα, πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχει μια εξέλιξη που ανυπομονούμε να δούμε στον 3ο αγώνα που θα γίνει το Σεπτέμβριο και ελπίζουμε και σε περισσότερες συμμετοχές.

IMG_1400

ΛΕΠΤΟΜΕΡΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΗΜΕΝΩΝ MiniGP
ΛΕΠΤΟΜΕΡΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΑ MiniGP

360 ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ MiniGP ΕΔΩ

MiniGP Senior

IMG_0426

Στην κατηγορία MiniGP Senior  πήραν  μέρος οι ενήλικες.  Στις συμμετοχές ήταν και αθλητές που τρέχουν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας σε διάφορες κατηγορίες.
Την Pole position κέρδισε ο Λευτέρης Πίππος  με χρόνο 54.742, 2ος  ο Λιάκος Απόστολος (55.318), 3ος ο Δημήτρης Παπαγγέλου ( 55.465)

IMG_0518
Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Λιάκο (34)  να στρίβει πρώτος , με τον Φασουλάκη (49), Παπαγγέλου (57) τον Πίππο (11) και  Λιόλιο (13) πίσω. Ο Λιόλιος (13) είχε μια έξοδο και έχασε το γκρουπ των πρωτοπόρων που αμέσως ξεχώρισε και άρχισε η μάχη για την πρώτη θέση.

IMG_0496
Μετά τον 5ο γύρο ο Πίππος έκανε την επίθεση του και κατάφερε και πέρασε τους Φασουλάκη και Παπαγγέλου φτάνοντας τον Λιάκο σε απόσταση αναπνοής. Ο Λιάκος μπόρεσε να αντισταθεί στην πίεση του Πίππου για δυο γύρους οπού ο Πίππος έκανε την επίθεση του και πέρασε στην πρώτη θέση οπού έμεινε μέχρι την καρό σημαία!

IMG_0134
Για την τρίτη θέση τελικά κέρδισε ο Φασουλάκη με τον Παπαγγέλου 4ο τον Γκουντούμα 5ο και τον Παντελακη να κλείνει την εξάδα. Ο Λιόλιος και ο Μιμίκος τερμάτισαν αντίστοιχα στην 7η και 8η θέση !
IMG_0555
Ήταν δυο υπέροχοι αγώνες με πολύ ένταση και ανταγωνισμό που δεν άφησαν κανένα παραπονεμένο.
Η οργάνωση ήταν και πάλι πολύ καλή με εντυπωσιακή συμμέτοχη της ομάδας του Γιάννη Μπούστα  και όχι στο οδηγικο κομμάτι αλλά στο οργανωτικό!