19 March 2024
MotoGP 2018

Marc Márquez: Τα ρεκόρ του στα 25 του – Happy Birthday MM93

Το Σάββατο 17 Φεβρουαρίου, ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής MotoGP του 2017 θα γιορτάσει τα 25 του χρόνια, στα οποία κατάφερε να γίνει μία από τις ξεχωριστές προσωπικότητες στον κόσμο του μηχανοκίνητου αθλητισμού.

Ο Marc Márquez γίνεται 25 αυτό το Σαββατο και είναι ήδη αναγνωρισμένος ως ένας από τους καλύτερους αναβάτες του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος MotoGP. Είχε ήδη 2 τίτλους στα 125cc και στην Moto2 όταν ανέβηκε στην κορυφαία κατηγορία. Ο αναβάτης της Repsol Honda έχει ήδη γράψει λαμπρές σελίδες στην ιστορία του αθλήματος.

Ήταν ο δεύτερος νεότερος αναβάτης στην ιστορία που ανέβηκε στο βάθρο ενός Grand Prix -15 ετών. Ήταν επίσης ο δεύτερος νεότερος αναβάτης όλων των εποχών που κέρδισε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, όταν το 2010 στέφτηκε πρωταθλητής στην κατηγορία 125cc. Στο MotoGP, ο Márquez συνέχισε να πετυχαίνει ρεκόρ και πρωτιές, νικώντας άλλους θρύλους του αθλήματος.

Στα 25 του, τα επιτεύγματα του Ισπανού μέχρι και σήμερα έχουν κερδίσει την αναγνώριση των αντιπάλων και των οπαδών του.

Το 2013 ήταν ο νεότερος αναβάτης που κέρδιζε αγώνα MotoGP στο ντεμπούτο του στην κατηγορία. (20 ετών και 63 ημερών).

Ήταν ο νεότερος παγκόσμιος πρωταθλητής στην κορυφαία κατηγορία στην ιστορία του αθλήματος (20 ετών και 266 ημερών).

Το 2014 ήταν ο νεότερος αναβάτης στην ιστορία, που κέρδισε δέκα διαδοχικούς αγώνες (21 ετών και 174 ημερών).

Το 2017 με την κατάκτηση του έκτου τίτλου του, κατατάχθηκε ανάμεσα στους δέκα καλύτερους αναβάτες της ιστορίας, ισοβαθμίζοντας τον Geoff Duke και τον Jim Redman σε μια λίστα που συμπληρώνει ο John Surtees και ο Phil Read με 7 τίτλους, ο Carlo Ubbiali, ο Mike Hailwood και ο Valentino Rossi με 9 τίτλους , ο Ángel Nieto με 12 + 1 και ο Giacomo Agostini με 15.

Είναι στην έβδομη θέση με τις περισσότερες νίκες στην μεγάλη κατηγορία (35) kαι στην έκτη θέση με τις περισσότερες νίκες σε όλες τις κατηγορίες.

Ο Marquez είναι ο νεότερος αναβάτης που έκανε 100 πόντους στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MotoGP, σε ηλικία 24 ετών και 240 ημερών, μπροστά από τον Valentino Rossi (25 ετών και 244 ημερών).

Είναι επίσης ο αναβάτης με τις περισσότερες pole position στην ιστορία, με 73.