25 April 2024
MotoGP 2017

Κυρίαρχος της Jerez ο Dani Pedrosa – Ισπανική κυριαρχία στον 3.000ο αγώνα!

O Dani Pedrosa με αυτή του την νίκη περνά στην ιστορία σαν ο νικητής του 3.000στου αγώνα Grand Prix!

O Pedrosa έκανε μια πολύ καλή εκκίνηση από την pole position και έμεινε μπροστά μέχρι την καρό σημαία κατακτώντας μια άνετη νίκη, κυριαρχώντας στην Ισπανική πιστά της Jerez όλο το τριήμερο!

Στην δεύτερη θέση ο ομόσταυλός του Marc Marquez, οπού έμεινε σε όλο τον αγώνα σταθερά πίσω από τον Pedrosa, και σε μερικά σημεία προσπάθησε να τον φτάσει κλείνοντας την διαφορά κάτω από δευτερόλεπτο, χωρίς όμως τελικά να καταφέρει να έχει το ρυθμό του Pedrosa ,και στο τέλος παραδέχτηκε την ανωτερότητα του ομόσταυλού του και στον τελευταίο γύρο στην ουσία έκλεισε το γκάζι και τερμάτισε 6 δευτερόλεπτα πίσω του, μια διαφορά που έγινε στον τελευταίο γύρο!

Στην τρίτη θέση του βάθρου ανέβηκε για πρώτη φορά φέτος ο Jorge Lorenzo, παίρνοντας το πρώτο βάθρο του με την Ducati, κάνοντας έναν πολύ καλό αγώνα, ξεκινώντας από την 8η θέση στην σχάρα, κατάφερε και ανέβηκε προσπερνώντας όλους όσους ήταν μπροστά του. Τους δυο πρώτους δεν μπόρεσε να τους πλησιάσει καθόλου αφού τερμάτισε πάνω από 9 δευτερόλεπτα πίσω από τον 2ο .
Για  τον Jorge Lorenzo αυτή η τρίτη θέση ήταν σαν νίκη όπως δήλωσε και ο ίδιος!

Στην τέταρτη θέση ο rookie Johann Zarco, οπού στην αρχή του αγώνα πέρασε από την 6η θέση στην 3η και έκανε επίθεση στον Marquez δυο φορές και μια φορά πέρασε στην 2η θέση, αλλά χωρίς να καταφέρει να κρατηθεί αφού έχασε την μάχη με τους Ισπανούς , Marquez, αλλά και του Lorenzo που ήρθε πίσω με αποφασιστικότητα!

Στην 5η θέση ο Andrea Dovizioso οπού έδωσε μάχες με τους αναβάτες της Yamaha βγαίνοντας νικητής και με τους δυο αφού κατάφερε και πέρασε και τον Rossi και τον Vinales χωρίς να μπορούν να του αντισταθούν!

Την κορυφαία εξάδα έκλεισε ο Maverick Viñales, αφού δεν κατάφερε να αντισταθεί στις επιθέσεις των συναθλητών του, και χωρίς να έχει τον ρυθμό που του έδωσε την 4η θέση στην σχάρα.

Ο Danilo Petrucci από την 13η θέση στην σχάρα εκκίνησης κατάφερε και προσπέρασε όλους όσους ήταν μπροστά του και έφτασε πάρα πολύ κοντά στον Viñales, τερματίζοντας ακριβώς πίσω του στην 7η θέση, μπροστά από τον εκπληκτικό rookie Jonas Folger οπού και πάλι είναι στην πρώτη δεκάδα.

Ο Aleix Espargaro τερμάτισε στην 9η θέση παίρνοντας στους τελευταίους γύρους τον νικητή του 2016 στην Jerez, Valentino Rossi, που έκλεισε την κορυφαία δεκάδα, διατηρώντας το προβάδισμα του πρωταθλήματος.

Ο Scott Redding έκανε ένα καλό αγώνα τερματίζοντας στην 11η θέση, μπροστά από τον Hector Barbera και τον Loris Baz. Ο Bradley Smith πήρε βαθμούς για την Red Bull KTM Factory Racing στην 14η θέση μετά από μια εκπληκτική εμφάνιση για το αυστριακό εργοστάσιο στην Jerez, με τον Karel Abraham να κλείνει την πρώτη δεκαπεντάδα.

Οι «συνήθης ύποπτοι» για πτώσεις ο Cal Crutchlow και Andrea Iannone δεν διέψευσαν την φήμη τους προσθέτοντας και οι δυο από μια πτώση στο βιογραφικό τους.

Πτώσεις είχαν ακόμα οι Jack Miller με τον Alvaro Bautista και ο Pol Espargaro. Μάλιστα ο Jack Miller επειδή έπεσε μαζί με τον  Bautista, θεώρησε ότι τον έριξε και του επιτέθηκε με σπρωξιές, μια αντιαθλητική και απαράδεκτη κίνηση, πράγμα που το παραδέχτηκε και ο ίδιος καθώς πήγαινε στο Box του Bautista να του ζητήσει συγγνώμη.

Μετά από την εκπληκτική κυριαρχία του Pedrosa στην Jerez το πρωτάθλημα θα πάει στο Le Mans με τον Rossi δύο βαθμούς μπροστά από τον Viñales, και 4 από τον Marquez, ενώ ο Pedrosa είναι τώρα τέταρτος στην κατάταξη δέκα βαθμούς πίσω.