28 March 2024
INTERNAZIONALI D'ITALIA MOTOCROSS

Internazionali d’Italia Motocross 2018 – 2ος γύρος – Video – Φωτογραφίες

Ο Romain Febvre κυριάρχησε στην κατηγορία MX1 ενώ ο Antonio Cairoli κέρδισε και πάλι στο Supercampione. Η νίκη στην ΜΧ2  ανήκει στον Maxime Renaux.

Ο δεύτερος γύρος του «Internazionali d’Italia Motocross» φιλοξενήθηκε στην πίστα «Gino Meli» στη Σικελία. Η δυνατή βροχή που έπεσε την Παρασκευή πριν από τον αγώνα έκανε τη διαδρομή δύσκολη και απαιτητική.

Η λάσπη και το ολισθηρό έδαφος ήταν τα χαρακτηριστικά του αγώνα στην κατηγορία MX1. Νικητής ήταν ο Romain Febvre. Ο Γάλλος κατάφερε να εκπλήξει τον Antonio Cairoli στους τελευταίους γύρους και να περάσει τη γραμμή τερματισμού στην πρώτη θέση. Ο Jeremy Van Horebeek πήρε την τρίτη θέση. Ο εννέα φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής για να ισοσκελίσει την δεύτερη θέση, κέρδισε το Supercampione – έναν αγώνα στον οποίο συμμετέχουν οι πρώτοι είκοσι αναβάτες απο τις κατηγορίες MX1 και MX – μπροστά από τον Febvre και τον Alessandro Lupino. Ο Cairoli είναι μπροστά στην βαθμολογία στην κατηγορία  MX1 όσο και στο Supercampione, με έναν μόνο γύρο να απομένει για να κλείσει το πρωτάθλημα.

Ο Maxime Renaux ήταν ο νικητής στην ΜΧ2 , ο οποίος, χάρη σε αυτό το αποτέλεσμα, πέρασε μπροστά στην βαθμολογία του πρωταθλήματος. Ο Michele  Cervellin τερμάτισε στην δεύτερη θέση ενώ ο Samuele Bernardini τερμάτισε στην τρίτη.

Την επόμενη Κυριακή η πίστα«Tazio Nuvolari» στη Mantova θα φιλοξενήσει τον τελικό γύρο του 2018