20 April 2024
MotoGP 2016

Η Τελετή Βράβευσης της FIM έκλεισε την σεζόν του MotoGP, Αντίο 2016

Η ιστορική φετινή σεζόν φτάνει στο τέλος της με την τελετή απονομής των βραβείων από την FIM στην Βαλένθια

fimmotogpΟ Νεαρότερος 5 φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής Marc Marquez ήταν το κεντρικό πρόσωπο, όπως ήταν αναμενόμενο, μετά από ένα φοβερό πρωτάθλημα, όπου  κατάφερε να κερδίσει το τρόπαιο του MotoGP, μαζί με τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή Moto2, Johann Zarco, τον πρώτο Γάλλο που κερδίζει περισσότερους από έναν παγκόσμιο τίτλο, και τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή Moto3, Brad Binder, τον πρώτο Νοτιοαφρικάνο Παγκόσμιο πρωταθλητή στην μικρή κατηγορία!

fim-motogp-a
MotoGP

Στην βράβευση της κατηγορίας MotoGP βραβεύτηκαν με το χρυσό μετάλλιο ο Marc Marquez, με το ασημένιο μετάλλιο ο Valentino Rossi και με το χάλκινο μετάλλιο ο Jorge Lorenzo!. Ο Marquez σαν πρωταθλητής πρόσθεσε και την μεταλλική πλακά με το όνομα του, στο κύπελλο-τρόπαιο του MotoGP!

Ο Rookie της χρονιάς στο MotoGP ήταν ο Tito Rabat, ενώ ο Cal Crutchlow κέρδισε τον τίτλο του κορυφαίου Ανεξάρτητου αναβάτη 2016.

fim-moto2-a
Moto2

Στην κατηγορία Moto2 το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Johann Zarco, το ασημένιο ο Thomas Luthi και το χάλκινο ο Alex Rins! Ο Rookie της χρονιάς στη Moto2 ήταν ο Xavi Vierge!

fim-moto3-b
Moto3

Στην κατηγορία Moto3 το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Brand Binder, το ασημένιο ο Enea Bastianini και το χάλκινο ο Jorge Navarro, ενώ για την Moto3, Rookie της χρονιάς ήταν ο Joan Mir!

Η BMW M Award, βραβείο για το καλύτερο προκριματικό στην κατηγορία MotoGP ™ πήγε στον Marquez για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά, όπως και το βραβείο της Tissot για τις περισσότερες Pole position, ενώ στην Moto2 το βραβείο της Tissot για τις περισσότερες Pole position πήγε στον Zarco  και στον Binder για την Moto3.

fim-mm93Η ομάδα Movistar Yamaha MotoGP πήρε τον τίτλο στο MotoGP για άλλη μια φορά, ενώ η Honda  πήρε τον τίτλο του MotoGP στους Κατασκευαστές. Η Kalex πήρε τον τίτλο στην Moto2, και η KTM στη Moto3.

Τον τίτλο στο Red Bull MotoGP Rookies Cup πήρε ο Ayumu Sasaki, ενώ δεύτερος ήταν ο Aleix Viu και τρίτος ο Raul Fernandez.