19 March 2024
Motocross 2016

Η ΔΙΑΘΛΗΣΗ στον 1ο αγώνα του Πρωταθλήματος Motocross Νοτίου Ελλάδος 2016

Στον Πρώτο αγώνα του Πρωταθλήματος MOTOCROSS Νοτίου Ελλάδος 2016 που διεξήχθη στην Ολυμπία από το τοπικό σωματείο ΑΟΛΜΟ, το Δυκικλισικό Αθλητικό Σωματείο Ηλείας ΔΙΑΘΛΗΣΗ εκπροσώπησαν επάξια αθλητές του σωματείου και συγκεκριμένα.

diathlisi-3
ΜΧ1 Κωνσταντίνος Μούρκος

Στην ΜΧ1 Κωνσταντίνος Μούρκος με το 151 παρά του ότι είχε αναγκαστεί να διακόψει την την προετοιμασία του (λόγο ατυχήματος στα δάκτυλα του χεριού του ) ,στο πρώτο σκέλος έφυγε πρώτος κάποια στιγμή ,από μικροέξοδο έχασε αρκετές θέσεις ,αλλά επανήλθε παίρνοντας τελικά την ΚΑΡΟ σημαία .Στο δεύτερο σκέλος με κακή εκκίνηση (κάτι που δεν μας συνηθίζει) βρέθηκε αρκετά πίσω στους πρώτους γύρους το πάλεψε αλλά τελικά τερμάτισε τρίτος ισοβαθμοντας με τον Μαμμωνά κατέλαβε δεύτερο σκαλί του βάθρου χάνοντας το πρώτο (λόγο καλύτερου δεύτερου σκέλους του Μαμμωνά ) αλλά με τους δυο να τίθενται επικεφαλείς της βαθμολογίας με 45 βαθμούς αλλά έχοντας πίσω αρκετούς ισάξιους αναβάτες κάτι που προμηνύει μεγάλο ανταγωνισμό στο Πρωτάθλημα σε αυτή την κατηγορία.

Στην ίδια κατηγορία ο Χατζησταυρινός Ανέστης με το 434 και χορηγούς (Μυλλωνίδης ελαστικά ALFA GAS-) με δυο 16ες θέσεις κατέλαβε την 15η θέση του αγώνα και 11 βαθμους.

diathlisi-1
OPEN Μητρόπουλος Σπύρος

Στην OPEN ο αειθαλής Μητρόπουλος Σπύρος από του Λάτα με το111 και χορηγούς (Μυλλωνίδης ελαστικά ALFA GAS ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ SERVIC) επανήλθε κατακτώντας συνολικά την 3η.θεση δηλώνοντας (στα 54) ένα ηχηρό παρών και με τους 34 βαθμούς βλέπει το Πρωτάθλημα από ψιλά.

Στην ίδια κατηγορία ο Μυλλωνίδης με το 14 και χορηγούς τους (Μυλλωνίδης ελαστικά ALFA GAS) άτυχος στο πρώτο σκέλος, και ενώ πήγαινε καλά εγκατέλειψε (κόπηκε η αλυσίδα),αλλά επανήλθε στο δεύτερο σκέλος και με την τρίτη θέση και τους 20 βαθμούς θα το παλέψει.

diathlisi-2Στην ίδια κατηγορία ο Τσάγκλας Νικόλαος με το και χορηγούς (ΜοΤο ΠΑΡΡΑΣ-SHOCK MASTER)με μια 16η και μια 14η θέση κατέλαβε τη 15η θέση και12 βαθμούς .

Το Δυκικλιστίκο Αθλητικό Σωματείο Ηλείας για το Πρωταθλήματος MOTOCROSS Νοτίου Ελλάδος 2016 έχει αναλάβει τον τέταρτο αγώνα στις 16 Οκτώμβη στην πίστα MOTO CROSS (ΚΕΡΑΜΟΠΟΙΙΑ ΠΑΝΑΓΙΟΤΟΠΟΥΛΟΣ) που αυτό τον καιρό την αναβαθμίζει και μεγαλώνει, με την συμπαράσταση της Παναγιωτόπουλος Κεραμοποιία κατασκευάζοντας ταυτόχρονα και έναν χώρο στο κέντρο της πίστας για την καλύτερη πανοραμική θέαση των θεατών. Το Σαββατοκύριακο που έρχεται ξεκινούν και οι Προπονήσεις των αθλητών δεδομένου οτι το ενδιαφέρον είναι μεγάλο και για το ΝΟΤΙΟΥ.