18 April 2024
Cross-Country Rallies

H Honda στην κορυφή του Abu Dhabi Desert Challenge με τον Goncalves να «κλέβει» την νίκη από τον Coma στην τελευταία ειδική!

Ο πρώτος γύρος του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος FIM Cross Country Rallies ολοκληρώθηκε πριν από λίγο με τον περσινό παγκόσμιο πρωταθλητή, Paulo Goncalves, να παίρνει την πρώτη του νίκη στο Abu Dhabi Desert Challenge. Ο Πορτογάλος αν και δεν είχε κερδίσει καμιά ειδική μέχρι χθες, και υστερούσε του Marc Coma κατά 1 λεπτό 31 δευτερόλεπτα, κέρδισε την σημερινή ειδική και σε συνδυασμό με την σταθερή ποριά του στις προηγούμενες ειδικές «έκλεψε» από τον Ισπανό το όγδοο στέμμα του στο Desert Challenge.

1375307_801399599883674_8724185510952604908_n

Στο τέλος της πενθήμερης δοκιμασίας μέσα από τις πιο απαιτητικές ειδικές της ερήμου των Αραβικών Εμιράτων, ο  Goncalves κέρδισε τον εναρκτήριο γύρο του φετινού FIM Cross Country Rallies με μόλις 20 δευτερόλεπτα διαφορά ξεκινώντας άριστα την υπεράσπιση του περσινού τίτλου.

Βίντεο της χθεσινής 4ης ειδικής

Paulo Goncalves: «Αισθάνομαι πολύ χαρούμενος που κέρδισα και για την ομάδα μου που έκανε συνολικά μια εξαιρετική δουλειά στο Abu Dhabi. Είχαμε πέντε ημέρες αγώνων χωρίς προβλήματα , και αυτό αποδεικνύει ότι η ομάδα μου είναι πολύ ισχυρή και ανταγωνιστική. Είμαι πολύ αισιόδοξος για το μέλλον. Σήμερα ήταν μια πολύ γρήγορη ειδική. Ήξερα ότι έπρεπε να καλύψω την διαφορά μου από τον Marc, και στα πρώτα 90 χιλιόμετρα προσπάθησα να είμαι πολύ γρήγορος.”

coma

Ο φετινός νικητής του Rally Dakar, Marc Coma, ολοκλήρωσε την μέρα στην δευτερη θέση μη μπορώντας να διατηρήσει την διαφορά του 1 λεπτού και 31 δευτερολέπτων που είχε καταφέρει στις προηγούμενες ειδικές και θα πρέπει να περιμένει μέχρι του χρόνου για να κάνει οκτώ τις νίκες του στο Desert Challenge του Abu Dhabi.

Marc Coma: «Ήταν ένας πολύ ωραίο αγώνα. Λατρεύω το Abu Dhabi Desert Challenge. Προσπάθησα να υπερασπιστώ την πρώτη θέση μέχρι το τέλος αλλά ο Paulo ήταν πολύ γρήγορος. Του αξίζουν συγχαρητήρια. Ήταν ένας μεγάλος αγώνας μέχρι το τέλος.”

Marc Coma and Joan Barreda Bort

Ο Ισπανός Joan Barreda, νικητής των δύο προηγούμενων ειδικών, πήρε την τρίτη θέση στην σημερινή ειδική όπως και στην γενική κατάταξη, χαρίζοντας στην HRC Honda άλλο ένα βάθρο. Σε συνδυασμό με την έβδομη θέση του τρίτου αναβάτη της ομάδας, Helder Rodrigues, η  HRC Honda ολοκλήρωσε με επιτυχία τον πρώτο γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος FIM Cross Country Rallies.

viladomsn

Για την KTM Red Bull Rally, η δευτερη θέση του Marc Coma, συνδυάζεται με την τέταρτη του δευτέρου αναβάτη της ομάδας Jordi Viladoms. Τα αποτελέσματα θα μπορούσαν να ήταν πιο θετικά αν ο  Βρετανός Sam Sanderland δεν είχε την ατυχία χθες, και θα μπορούσε να πάρει ακόμα και την νίκη στην πρώτη του χρονιά στην KTM Red Bull Rally.

Θεοχάρης Καραθανάσης. Η Ελληνική συμμετοχή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα!!!

Η τελευταία ειδική ήταν εντυπωσιακή και για τον Θεοχάρη Καραθανάση, με τον Έλληνα αναβάτη να ολοκληρώνει την μέρα στην 21η θέση στους 38 εναπομείναντες. Ο Έλληνας αναβάτης της Μ.Ο.Β.Ε ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος FIM Cross Country Rallies με αξιοπρέπεια στην 33η θέση και με κορυφαίες στιγμές την σημερινή 21η θέση στους 38 και την 28η θέση στους 54 της υπερειδικής της πρώτης μέρας. Του δίνουμε τα συγχαρητήρια μας λοιπόν για την προσπάθεια του και τις ευχές μας να μπορέσει να ακολουθήσει ολόκληρο το παγκόσμιο πρωτάθλημα.